Anasayfa / Haber / Kadın İstihdam Paketinin Yükünü Devlet Karşılayacak

Kadın İstihdam Paketinin Yükünü Devlet Karşılayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışan kadınlara getirilecek yeni hakların netleşmesiyle birlikte (Çalışan Kadınlara Getirilecek Yeni Haklar Netleşti başlıklı haber), işveren kesiminden de tepki ve eleştiriler gelmeye başladığını (Kadınlara Verilecek Yeni Haklara İşverenlerden İtiraz Gelmeye Başladı başlıklı haber) daha önce belirtmiştik. Gelen tepkiler üzerine konuyla ilgili ilk açıklamayı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yapmıştı (Hazırlanan Paket Kadın İstihdamını Olumsuz Etkilemeyecek başlıklı haber).

Aynı konuyla ilgili olarak, işverenlerin endişelerini gidermeye yönelik ikinci açıklama bu kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den geldi. Bakan Şahin, “21. Yüzyıl Dünya Çocuk Eğitim Zirvesi” açılış toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Doğum paketine iş dünyasından bazı eleştiriler var, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Şahin; paketin tamamı bilinmediğinden güçlü tarafların yeterince tartışılamadığını, eksik bilgi üzerine boş yere endişelenildiğini belirterek, “Özel sektör rahat olsun. Çünkü biz 10 yıldan beri özel sektörün önündeki engelleri kaldıracak ve omuzlarındaki yükü azaltacak bir ekonomik program hazırladık” ifadelerini kullandı.

Bakan Şahin kadın istihdam paketiyle ilgili olarak, “Bunun bütün yükünü sosyal devlet olarak biz karşılıyoruz, hiç kimseye ekstra yük getirmiyoruz, o yüzden herkes rahat olsun, paket açıklandığı zaman önce iş dünyası ve özel sektör bize teşekkür edecek” dedi.