Anasayfa / Haber / Kadınlara Verilecek Yeni Haklara İşverenlerden İtiraz Gelmeye Başladı

Kadınlara Verilecek Yeni Haklara İşverenlerden İtiraz Gelmeye Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle nüfus artışını hızlandırmak ve kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almalarını teşvik amacıyla çalışan kadınlara getirilecek yeni hakları, “Çalışan Kadınlara Getirilecek Yeni Haklar Netleşti” başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Bu haklardan özellikle 16 hafta olan doğum izninin 18 haftaya çıkarılmasına ve çalışan anneye işe dönüş garantisi verilmesine işveren kesiminden itirazlar gelmeye başladı. İşveren kesimi; özel sektörün kamu sektörü gibi olmadığını, kadın işçi işten ayrıldığında yerini hemen doldurmak gerektiğinden, yeni eleman almanın zaruri olduğunu, özellikle kalifiye eleman gerektiren, ustalık gerektiren işlerde bunun hayli zor olduğunu, bundan daha önemlisi ise doğum iznine ayrılan kadın işçinin yerine yeni eleman alındığında, izne ayrılmış olan kadın işçi tekrar işine döneceği zaman onun yerine alınmış olan elemanı işten çıkarmanın zor olacağı gerekçesiyle düzenlemeye itiraz ediyor.

Esnek yani yarı zamanlı çalışma çerçevesinde, doğum izninden sonra kadın işçinin 6 ay boyunca yarım gün çalıştığı halde tam gün üzerinden ücret ödenmesi ve tam gün üzerinden sigortalı gösterilmesi hususu ise özel sektör için pek de mümkün görünmüyor. Eğer devlet teşviki olursa belki sigorta priminin tam gün üzerinden yatırılması mümkün olabilir. (www.isvesosyalguvenlik.com)