Anasayfa / Haber / Kadınlara Yeni Haklar Getirecek Düzenleme Gelecek Yasama Dönemine Kaldı

Kadınlara Yeni Haklar Getirecek Düzenleme Gelecek Yasama Dönemine Kaldı

Sponsorlu Bağlantılar

Bir taraftan çocuk sayısının dolayısıyla da genç nüfusun, bir taraftan da kadın istihdamının artırılması amacıyla, kadınlara yönelik bazı yasal düzenlemeler yapılacağı; bu çerçevede doğum izni, doğum borçlanması gibi konularda bazı avantaj ve kolaylıkların sağlanacağı, kadınlara erken emekli olma imkanı getirileceği yönünde haberler bir süredir gazete, televizyon ve internet haber sitelerinde yer aldığı gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN’de zaman zaman bu yönde açıklamalarda bulunmaktaydı. Yapılan haber ve açıklamalardan, yasal düzenlemenin çok yakın zamanda yapılacağı yönünde beklentiler dahi oluşmuştu.

Ancak Bakan Şahin, TBMM’nin tatile girmesinden önce söz konusu düzenlemenin yasalaşıp yasalaşmayacağına ilişkin soruyu, “Bu dönem çok zor. Çünkü elimizde, bizim bakanlığımızın ücretsiz seyahat hakkı, Afyonkarahisar’daki şehitlerimizle ilgili durum, engellilerimizle ilgili güçlü bir paket var, ancak bunu çıkarmayı planlıyoruz. Bu da döner dönmez yani ekimin başında ilk çıkaracağımız yasalardan biri olacaktır. Önce kamuoyuna açıklanması ondan sonra da yasal altyapının oluşması gerekiyor” yanıtını verdi.

Dolayısıyla bu konudaki beklentilerin gerçekleşmesi, bir dahaki yasama dönemine kaldı. Tabii yapılacak düzenlemeler konusunda herhangi bir görüş değişikliği olmazsa.