Anasayfa / Haber / Kadroya Alınan Sözleşmeliler Beş Yıl Başka Kuruma Geçemeyecek

Kadroya Alınan Sözleşmeliler Beş Yıl Başka Kuruma Geçemeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmî Gazete’de yayımlan 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9 uncu maddesiyle, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunda çalışan sözleşmeli personele kadroya geçme imkanı getirilmişti (Mecliste Kabul Edilen Maddeye Göre Hangi Sözleşmeliler Kadroya Alınacak?, Torba Kanunla Hangi Konularda Düzenlemeler Yapıldı?, Beklenen Torba Yasa Resmi Gazete’de Yayımlandı başlıklı haberler).

Bu kapsamdaki kişilerden şartları tutan ve maddede belirtilen süre içerisinde çalıştıkları Kurumlara başvuranlar kadroya alınacak. Kanun hükmü gereğince bu kişiler 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren doksan gün içinde kurumlarınca kadrolarına atanacaklar.

Ancak Kanunun söz konusu 9 uncu maddesinin dördüncü fıkrasında aynen; “Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz.” hükmü yer alıyor. Bu maddeye istinaden kadroya geçen tüm sözleşmeliler, söz konusu hüküm uyarınca beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçemeyecekler, başka kuruma geçmek isteyenler, şu an bulundukları kurumlarında beş yılı tamamlayacaklar.