Anasayfa / Haber / Kalp Krizi ve Beyin Kanaması Olayları da SGK’ya Bildirilecek

Kalp Krizi ve Beyin Kanaması Olayları da SGK’ya Bildirilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazalarıyla ilgili uygulamalarında, iş kazasından bahsedebilmek için diğer şartlar yanında olayda bir dış etkenin bulunması şartını arıyordu.

Bu çerçevede, işyerinde meydana gelen tüm kazalar iş kazası sayıldığı halde beyin kanaması, kalp krizi gibi olayları, dışardan bir etken bulunmadığı gerekçesiyle iş kazası saymıyordu. (Bkz. Kalp Krizi – Beyin Kanaması İş Kazası Sayılır mı ?)

Ancak özellikle bu konularda mahkemelere intikal eden olaylarla ilgili olarak mahkemelerin iş kazası yönünde karar vermeleri üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu işyerinde meydana gelen kalp krizi ve beyin kanaması gibi olayları da eğer diğer şartlarda tutuyorsa iş kazası saymaya başladı.

Durum bu şekilde olmakla birlikte, beyin kanaması ve kalp krizinin iş kazası sayılmadığını bilen bazı işverenler, bu tür olayları iş kazası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmiyorlardı. Ancak bu konuda uygulama değişikliğine gittiğinden, işverenlerin işçilerin maruz kaldığı iş kazası kapsamına  giren beyin kanaması ve kalp krizi gibi olaylara ilişkin olarak da iş kazası bildirimini süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmaları gerekiyor. Aksi halde idari para cezası ve başka bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklardır. (Bkz. İş Kazası – Meslek Hastalığı Süresinde Bildirilmezse Hangi Yaptırım ve Cezalar Uygulanır ?, İş Kazasını Süresinde Bildirmeme Cezasını Artık SGK Uyguluyor) (isvesosyalguvenlik.com)