Anasayfa / Bilgi / Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alma Şartlarında Değişiklik Yapıldı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alma Şartlarında Değişiklik Yapıldı

Sponsorlu Bağlantılar

10 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımı sırasında uygulanan şartlarda bazı değişiklikler yapıldı.

Yapılan değişiklikler uyarınca;

– Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini il düzeyinde, geçici işçi taleplerini ise il veya ilçe düzeyinde Türkiye İş Kurumu’na iletecekler. Ancak teşkilat yapıları veya faaliyetleri bölge düzeyinde olan kamu kurum ve kuruluşları işgücü taleplerini bölge düzeyinde de iletebilecekler.

– İşçi talep eden kamu kurum ve kuruluşları tarafından, işçinin alınacağı mesleğin niteliğine göre özel şartlar belirlenebilecek, ancak 4857 sayılı Kanunun “Eşit davranma ilkesi” başlıklı 5 inci maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla yani biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça cinsiyet ayrımına yer verilmeyecek.

– İşçi alımı ilanında belirtilen başvuru süresi içerisinde ikamet değişikliği yapan adayların ilgili işgücü taleplerine başvuruları kabul edilmeyecek.

– Kamu kurum ve kuruluşlarının kuraya tabi işgücü taleplerinde, işe alınacak işçiler sadece noter kurasıyla da belirlenebilecek. Bu durumda, öncelikliler de dahil olmak üzere talep şartlarına uygun tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve ihtiyaç duyulacak sayıda yedek doğrudan kurayla belirlenecek.(isvesosyalguvenlik.com)