Anasayfa / Haber / Kayıt Dışı İstihdamla Mücadelede SGK’dan Bir Yenilik Daha

Kayıt Dışı İstihdamla Mücadelede SGK’dan Bir Yenilik Daha

Sponsorlu Bağlantılar

Sigortasız işçi çalıştırma, çalıştırdığı işçiyi eksik gün veya düşük ücret üzerinden bildirme halleri kayıt dışı istihdam kapsamına girmekte olup, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıt dışı istihdamla mücadele için yürüttüğü çalışmalar ve hayata geçirdiği projelere devamlı yenilerini eklemekte. Kurum son olarak, Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin kullanımı için 81 il müdürlüğüne mobil denetim aracı göndermişti.

Kurum bu defa da Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen ve sosyal güvenlik denetimlerinde kullanmaya yönelik hazırlanan proje kapsamında 2 bin tablet bilgisayarı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Müfettişleri ile 81 Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Denetmenlerine teslim etti.

Söz konusu tablet bilgisayarlarda mobil 3G internet bağlantısı yer aldığı gibi, Denetmen ve Müfettişlerin kurum kayıtlarına ve intra sistemine 24 saat erişim sağlama imkanı bulunuyor. Örneğin, söz konusu tablet bilgisayarlarla düzenlenen tutanaklar elektronik ortamda gönderilebilecek, işyerlerindeki denetim esnasında işyerinin Kurumda dosyasının olup olmadığı, çalıştığı tespit edilen kişi veya kişilerin sigortalı olup olmadığı, sigortasının devam edip etmediği, sigortalı ise ayda kaç gün üzerinden ve hangi ücretle Kuruma bildirildiği anında Kurum sistemine girilerek görülebilecek. Dolayısıyla denetmen veya müfettişi yanıltmak, yanlış bilgi vermek mümkün olmayacak.