Anasayfa / Haber / Kıdem Tazminatı Yazısı Alacaklara SGK’dan Kolaylık

Kıdem Tazminatı Yazısı Alacaklara SGK’dan Kolaylık

Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem tazminatı alma şartları Kıdem Tazminatı Uygulaması – Hak Kazanma Koşulları – Hesaplanması – Kapsama Giren Ödemeler başlıklı yazıda yer almakta olup, emeklilik için gerekli şartları doldurduğu veya yaş dışındaki şartları doldurduğu için işten ayrılan işçi, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa kendi isteğiyle işten ayrılsa yani istifa etse dahi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Bunlardan en sık rastlanılan durum ise 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısını dolduran işçinin işten ayrılıp kıdem tazminatı talep etmesidir. (Bkz. 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ?).

Bu şekilde emeklilik için gerekli şartların tamamını veya yaş dışındaki şartları (sigortalılık süresi ve prim gün sayısını) doldurduğu için işten ayrılan kişinin işverenden kıdem tazminatı talep edebilmesi için de Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden buna dair yazı alması gerekmektedir. Kurum bu yazının verilmesi ile ilgili hususları 22/06/2013 tarihli ve 2013/26 sayılı Genelgenin “4. Kıdem Tazminatına Esas Yazı Verilmesi” başlıklı bölümünde düzenlemiştir (Bkz. Kıdem Tazminatına Esas Yazı Verilme Şartları Yeniden Belirlendi başlıklı yazı).

Kurumun söz konusu genelgesinde; kıdem tazminatına esas yazının sigortalının en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezince verilmesi gerektiği belirtilmiş olduğundan, sigortalının en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu müdürlüğün sigortalının ikamet ettiği yerden başka bir yerde olması halinde sorun çıkabiliyordu. Yani kıdem tazminatına esas yazı almak isteyen sigortalı, en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu müdürlüğe değil de ikamet ettiği yerdeki müdürlüğe kıdem tazminatına esas yazı almak için başvurduğunda sorun yaşayabiliyordu. Kurum bu konuda yaşanan sıkıntılar üzerine müdürlüklere bir yazı göndererek, sigortalı hizmet kayıtlarında tereddüt oluşturacak bir durumun bulunmaması şartıyla, kıdem tazminatına esas yazıyla ilgili müracaatın sigortalının en son sigortalılığının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, müracaat edilen bütün müdürlüklerden verilebileceğini bildirdi.