Anasayfa / Soru - Cevap / Kıdem Tazminatının Ödeme Tarihi (Vadesi) Var mıdır ?

Kıdem Tazminatının Ödeme Tarihi (Vadesi) Var mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem tazminatının ödenme tarihi (vadesi) önem taşımakta olup, olayın mahkemeye intikal etmesi halinde, süresinden sonra ödenen kıdem tazminatı için mahkeme mevduat uygulanan en yüksek faizi dikkate alarak faiz ödenmesine dahi hükmedebilir.

İşten ayrılan işçi kıdem tazminatının ödenme tarihi konusunda işverenle anlaşmışsa ve işveren de bu anlaşmaya uygun olarak ödemeyi yaparsa herhangi bir problem yok demektir. Eğer işçi ile işveren arasında tarih belirlenmemişse, kıdem tazminatının ödeme tarihi iş sözleşmesinin feshedildiği tarihtir. Eğer kişi emekliliğe hak kazanması veya yaş dışındaki emeklilik şartlarını tamamlaması nedeniyle işten ayrılıyorsa, bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan buna ilişkin olarak aldığı belgeyi işverene veya işyerine verdiği tarih kıdem tazminatının ödenmesi gereken tarihtir. İşçinin ölümü nedeniyle kıdem tazminatı hak sahiplerine ödenecekse bu durumda ölüm tarihi kıdem tazminatının ödenmesi gereken tarihtir.

Öte yandan kıdem tazminatının ödenmesi konusunda Kanunda herhangi bir tarih belirtilmemiş olmasına karşın, Yargıtay kararları uyarınca süresinde ödenmeyen kıdem tazminatı için yukarıda belirtilen tarihlerden itibaren faize hükmedildiğinden, doğal olarak bu tarihler kıdem tazminatının ödenmesi gereken tarihler (kıdem tazminatının vadesi olarak) kabul edilmelidir. Kıdem tazminatı hakkında daha ayrıntılı bilgi Kıdem Tazminatı Uygulaması – Hak Kazanma Koşulları – Hesaplanması – Kapsama Giren Ödemeler başlıklı yazıda ve  Soru – Cevap bölümünde yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)