Anasayfa / Haber / Kimlik – Ehliyet – Pasaport Ücreti İnternetten Ödenebilecek

Kimlik – Ehliyet – Pasaport Ücreti İnternetten Ödenebilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sürücü belgesi (ehliyet) ve pasaport çıkarma, yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerine bağlı birimlerde yaptırılıyorken, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan düzenleme ile bu görevler de artık Nüfus Müdürlüklerinde yapılıyor.

Yeni uygulama 2 Nisan 2018 tarihinde başladı. Artık yeni uygulamaya göre T.C. Kimlik Kartını çıkarma, yenileme işlemleri yanından sürücü belgesi çıkarma / yenileme, pasaport çıkarma / yenileme işlemleri de Nüfus Müdürlüklerinde yapılacak. Bu değişikliğin bir nedeni de Vatandaşa kolaylık sağlamak. Çünkü hem eski nüfus hüviyet cüzdanlarını hem de eski sürücü belgelerini yenileme zorunluluğu getirildiğinden, vatandaşın iki işlemi de aynı yerde yapması sağlanarak işlemler kolaylaştırılmış oldu. Ancak uygulama yeni başladığından, özellikle büyük şehirlerdeki Nüfus Müdürlüklerinde yoğunluklar arttı.

Yukarıda belirtilen işlemler için https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa linkinden randevu alınması gerektiği gibi, ayrıca her belge ve her işlem için değişen tutarlarda ücret/harç ödenmesi gerekiyor. Çünkü başvurularda harç ödenip ödenmediği kontrol ediliyor. Harç ise normalde bankalara ödeniyordu.

Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuda da vatandaşa kolaylık getirdi. Adı geçen Başkanlığın duyurusuna göre; T.C. kimlik kartı bedeli, pasaport harcı, pasaport değerli kağıt bedeli, sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi değerli kağıt bedeli tahsilatları; https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ödenebilecek.

Hangi durumda, hangi belge için ne kadar ücret / harç / değerli kağıt bedeli ödeneceği ise yukarıda linki verilen randevu ana sayfasındaki Başvuru Ücretleri bölümünde belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)