Anasayfa / Haber / Kısa Mesaj (SMS) İle Tüm Vergi ve Trafik Borçlarınızı Öğrenebilirsiniz

Kısa Mesaj (SMS) İle Tüm Vergi ve Trafik Borçlarınızı Öğrenebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hayata geçirdiği Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisi GİB KMBS uygulamasıyla, isteyen artık cep telefonundan 1189’a göndereceği bir kısa mesaj (SMS) ile vergi borcu, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) borcu, trafik cezası borcu olup olmadığını sorgulayabiliyor, borcu varsa borç miktarını öğrenebiliyor, motorlu taşıtlar vergisi taksit tutarını öğrenebiliyor.

Ayrıca sitem, Başkanlık tarafından açıklanan bilgilerin kullanıcılara otomatik bildirimle iletilmesini sağlıyor, Haber Bildirim Hizmeti’ne abone olan kullanıcılara vergi uygulamaları ile ilgili her türlü güncel bilgi ve mevzuat değişiklileri anlık olarak iletiliyor.

GIB KMBS Servisinden Avea, Turkcell ve Vodafone aboneleri faydalanabiliyor. Tüm servis hizmetlerinde mesaj gönderme işlemi ilgili operatörün kısa mesaj tarifesinden ücretlendiriliyor. Geri dönüş cevaplarından ise ücret alınmıyor.

Özellikle yakında çıkacak borç yapılandırması öncesi (Bkz. Yapılandırma Kapsamına Giren Borçlar ve Yapılandırma Şartları), bu uygulama çok sayıda kişinin işini kolaylaştıracaktır.

Söz konusu uygulama ile verilen hizmetler ve sistemin kullanımına ilişkin bilgilere http://www.gib.gov.tr/fileadmin/kmbs/index.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Öte yandan, buna benzer SMS ile bilgilendirme uygulamasını daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu da hayata geçirmişti.