Anasayfa / Haber / Kişisel Koruyucu Donanımlarla İlgili Ücretsiz Test İmkanı

Kişisel Koruyucu Donanımlarla İlgili Ücretsiz Test İmkanı

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca, işyerinin ve yapılan işin özelliklerine göre çalışanlara baret, eldiven, iş elbisesi, emniyet kemeri gibi kişisel koruyucu donanımların kullandırılması gerekiyor.

Tabii işverenlerin öncelikle toplu korunma tedbirlerine öncelik vermesi, toplu koruma tedbirleriyle yeterli koruma sağlanamayan durumlarda ise kişisel korunma tedbirleri alması yani çalışanlara kişisel koruyucu donanım temin etmesi ve kullandırması gerekiyor. Çalışanların da kendilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımı doğru kullanma ve koruma yükümlülüğü bulunuyor.

Çalışanların iş kazasına uğraması veya meslek hastalığına yakalanması halinde, eğer işverenin işe uygun kişisel koruyucu donanım sağlamadığı ve çalışana kullandırmadığı tespit edilirse, işverenin sorumluluğu doğuyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle yaptığı tüm masrafları işverenden tahsil ediyor.

Ayrıca, 6631 sayılı Kanunun 26/1-o maddesi uyarınca çalışanlara, standartlara uygun ve CE işaretli kişisel koruyucu donanım temin edilmemesi halinde işverene çalışan başına 527 TL cezası uygulanıyor.

Kişisel koruyucu donanımların kullanılmasıyla ilgili ayrıntılı düzenleme ise Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik ile Kişisel Koruyucu Donanımlarla İlgili Uyumlaştırılmış Ulusal Standartlara Dair Tebliğ’de yer alıyor.

Öte yandan kişisel koruyucu donanımın sadece kullandırmış olmak için değil çalışanı gerçekten koruyabilmesi için standartlara uygun ve kaliteli olması gerekiyor.

Bu çerçevede İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında yapılan mutabakat neticesinde, işçinin sağlığı ve güvenliği için kullanacağı tüm kişisel koruyucu donanımlar için yerli üreticilere ücretsiz test imkanı sağlanıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitü Başkanlığı (İSGÜM) bünyesinde gerçekleştirilen söz konusu testlerle baret, eldiven, iş elbisesi, ayakkabı, emniyet kemeri gibi kişisel koruyucu donanımların, yapılacak işe göre dayanıklılığı ve güvenilirliği, standartlara uygun olup olmadığı inceleniyor. İş kazalarının önemli bir kısmı yüksekten düşme sonucu meydana geldiğinden, bu konuda özellikle emniyet kemeri büyük önem taşıyor. (isvesosyalguvenlik.com)