Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Kısmi Süreli Çalışan Ticari Taksi, Dolmuş ve Otobüs Şoförlerine Sosyal Güvenlik Açisindan Hangi İmkanlar Getirilmiştir ?

Kısmi Süreli Çalışan Ticari Taksi, Dolmuş ve Otobüs Şoförlerine Sosyal Güvenlik Açisindan Hangi İmkanlar Getirilmiştir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 112- KISMİ SÜRELİ ÇALIŞAN TİCARİ TAKSİ, DOLMUŞ VE OTOBÜS ŞOFÖRLERİNE SOSYAL GÜVENLİK AÇISINDAN HANGİ İMKANLAR GETİRİLMİŞTİR ?

CEVAP 112-  2011 yılında 6111 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle; kısmi süreli çalışan şehir içi taksi, dolmuş ve otobüs ve araçlarda çalışan şoförlere daha uygun şartlarla sigortalı olmalarına imkan sağlanmıştır.

Bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içerisinde 10 günden az çalışan ticari taksi, dolmuş ve otobüs şoförlerinin primlerini kendileri ödeyerek sigortalı olma imkanı getirilmiştir.

Bu durumda olan şoförler bağı bulundukları meslek örgütlerinden alacakları belge ve kendilerini çalıştıran işverenleri yaptıkları iş sözleşmelerini SGK’ya ibraz etmek zorundadır.

Buradaki temel amaç, kısmi çalışan, daha doğrusu her zaman çalışmayan şoförlerin sosyal güvenlik kapsamına alınmasıdır.