Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Kültür ve Turizm Bakanlığınca Belirlenen Alanlarda Çalışan Sanatçıların Sosyal Güvenliklerinin Sağlanması Açısından Hangi İmkanlar Getirilmiştir ?

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Belirlenen Alanlarda Çalışan Sanatçıların Sosyal Güvenliklerinin Sağlanması Açısından Hangi İmkanlar Getirilmiştir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 106- KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINCA BELİRLENEN ALANLARDA ÇALIŞAN SANATÇILARIN SOSYAL GÜVENLİKLERİNİN SAĞLANMASI AÇISINDAN HANGİ İMKANLAR GETİRİLMİŞTİR ?

CEVAP 106- 2011 yılında yapılan 6111 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle; kısmi süreli çalışan sanatçıların daha uygun şartlarla sigortalı olmalarına imkan sağlanmıştır.

Bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içerisinde 10 günden az çalışan sanatçıların primlerini kendileri ödeyerek sigortalı olma imkanı getirilmiştir.

Bu durumda olan sanatçılar bağlı bulundukları meslek örgütlerinden alacakları belge ve kendilerini çalıştıran işverenleri yaptıkları iş sözleşmelerini SGK’ya ibraz etmek zorundadır.

Buradaki temel amaç, kısmi çalışan, daha doğrusu her zaman çalışmayan sanatçıların sosyal güvenlik kapsamına alınmasıdır.