Anasayfa / Haber / Kuzey Kıbrıs’taki Türk Vatandaşlarının Sağlık Giderlerini SGK Karşılayacak

Kuzey Kıbrıs’taki Türk Vatandaşlarının Sağlık Giderlerini SGK Karşılayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Türk Vatandaşları için sağlık hizmetlerinde yeni bir dönem başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre, KKTC’de bulunan Türk vatandaşları devlet hastaneleri, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve diğer sağlık merkezlerinden ücretsiz hizmet alabilecek. KKTC’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aldıkları bu sağlık hizmetlerinin bedeli SGK tarafından karşılanacak. İmzalanan bu protokolle KKTC’de yaşayan öğrenciler, turist olarak bulunan vatandaşlar, öğrenci aileleri ve diğer Türk Vatandaşları Türkiye’de olduğu gibi KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

İşbirliği protokolü kapsamında ilk tören KKTC Sağlık Bakanlığı’nda yapıldı. Protokol metnine SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba imza koyarken, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay ile KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onur konuğu ve şahit olarak imza attılar.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nda yapılan toplantının ardından işbirliği protokolünün imza töreni Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldı. Buradaki törene Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın yanı sıra Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Uzm. Dr. İsmet Köksal, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ve diğer yetkililer katıldı.