Anasayfa / Haber / Maliye Bakanından Bin 300 Liranın Altında Ücret Alanlara Çağrı

Maliye Bakanından Bin 300 Liranın Altında Ücret Alanlara Çağrı

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücretin Ekim ayında yüzde 20’lik vergi dilimine girmesiyle birlikte aylık net asgari ücretin bin 300 liranın altına düşecek olması nedeniyle yasal düzenleme yapılmış ve sorun çözülmüştü.

Konuyla ilgili düzenlemenin ayrıntılarını AGİ Artışı Kimleri Kapsayacak ?, Ayrıntılarıyla İlave Asgari Geçim İndirimi Uygulaması, Düzenleme Yapıldı Ama Evli Çalışanların Ücretleri Düşecek başlıklı yazılarda belirtmiştik.

Aylık net asgari ücretin hiçbir çalışan için bin 300 liranın altına düşmemesi için düzenleme yapıldığı halde, bazı işvereneler tarafından çalışanlara bin 300 liranın altında ücret ödenmesi nedeniyle Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı bir televizyon programında bazı açıklamalarda ve çalışanlara çağrıda bulundu.

Bakan Ağbal açıklamasında; “Zaman zaman da acaba işverenler devletin getirdiği bu imkanı ücretliye yansıtmıyorlar mı? şeklinde bir tereddüt de oluşuyor. Biz bu konuda daha kanunun yayınlandığı gün bir tebliğ çıkardık ve orada açık bir şekilde işverenlere bu uygulamayı nasıl yapacaklarını söyledik. İşverenimiz bordrosunu hazırlayacak, asgari geçim indirimi bordrosunu hazırlayacak. O bordro üzerinde çalışanımızın ücreti bin 300 liranın ne kadar altına düşüyorsa onu ilave asgari geçim indirimi tutarı olarak gösterecek. Vergi dairesine verdiği muhtasar beyanname üzerinde bunu tekrar kendisinin vergi dairesine ödeyeceği tutardan düşecek. Şundan emin olun; her vatandaşımıza, çalışanlarımıza çağrıda bulunuyorum; Herhangi bir şekilde bir özel kesinti olmaksınız ellerine geçen ücret bin 300 liranın altındaysa, önce işverenlerine başvursunlar. Olabilir ki yanlışlık yapılmıştır. Yanlışlık yapılmamış da işveren kendisine bu imkanı sağlamamışsa, o zaman gelsinler vergi dairelerine müracaat etsinler biz haklarını takip edelim.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan çalışanlara net asgari ücretin altında ödeme yapılması sadece vergi diliminde meydana gelen artıştan sonra ortaya çıkmış bir durum olmayıp, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde, çalışanlarına aylık bin 300 liranın altında ücret ödeyen işverenler olduğunu, aylık net bin lira hatta 900 lira ödeyen işverenler olduğunu belirterek konuya dikkat çekmişti.

Hatta daha ötesi hizmet alım ihalesi kapsamında çalışan taşeron işçisinin banka hesabına aylık bin 300 lira yatırıp, daha sonra 200, 300 lirasını çalışandan geri alan, bu kadarına da pes dedirten bazı işverenlerle ilgili web sitemize şikayetler gelmişti.

Aslında İş Kanunun 39 uncu maddesi uyarınca; yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun, yaptığı iş ne olursa olsun, çalışanlara asgari ücretin altında ödeme yapılması yasak. Tespit edilmesi halinde aradaki fark her ay için işverene ayrı ayrı ödetildiği gibi, ayrıca Kanunun 102/a maddesi uyarınca işverene 161 lira idari para cezası uygulanıyor.

Bu arada Maliye Bakanının Vergi Dairelerine şikayette bulunulabileceği açıklaması, Ekim ayı ve sonrası için yeni AGİ artışını çalışan yansıtmayıp bin 300 liranın altında ödeme yapan işverenlerle ilgili olup, öteden beri çalışanına asgari ücret altında ödeme yapan işverenler (Bkz. Yeni Vergi Dilimi ve AGİ Düzenlemesi Çerçevesinde Net Asgari Ücretler) ALO 170 veya İŞKUR müdürlüklerine şikayet edilebilir. (isvesosyalguvenlik.com)