Anasayfa / Emeklilik / Maliye Bakanının Erken Emekliliğe Bakış Açısı Değişmedi

Maliye Bakanının Erken Emekliliğe Bakış Açısı Değişmedi

Sponsorlu Bağlantılar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 4. İstanbul Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada emeklilikle ilgili olarak; “En genç emekli ordusu Türkiye’de. Onun için buradan bizi daha da kötüleştirecek bir adım atamayız” ifadelerini kullandı.

OECD ülkelerinde kadınların 62, erkeklerin ise 63 yaşında emekli olduğuna belirten Bakan Şimşek “Türkiye’de emekli kadınların ortalama yaşı 41, erkekte ise 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye’de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız.” ifadelerini kullandı.

Bazı analist ve kuruluşların seçimleri anımsattığını ifade eden Bakan Şimşek; kendilerinin hiçbir seçimde popülist politikalar uygulamadıklarını, ne yapacaklarsa normal dönemde yaptıklarını, sırf seçimler var diye ilave bir adım atmayacaklarını, zaten 2015 yılına kadar işçi ve memurlarla gerekli toplu sözleşmeler yapıldığını belirtti

Sosyal Güvenlik Sistemindeki tasarruf açığının bir başka sebebinin erken emeklilik olduğunu belirten Bakan Şimşek; dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye’de olduğu gibi erken emeklilik olmadığını, OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu, Türkiye’de emekli kadınların ortalama yaşını 41 erkekte ise 45 olduğunu, zaten bu rakamlara göre dünyanın en genç emekli ordusunun Türkiye’de olduğunu, onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayacaklarını belirterek, “Atarsak ne büyüme olur, ne bunun finansmanı olur.” dedi.

Bakış Açısında Herhangi Bir Değişiklik Yok

Öte yandan Bakan Şimşek’in bu açıklamaları yazılı ve görsel basında “erken emeklilik bekleyenlere kötü haber” şeklinde başlıklarla yer aldıysa da aslında bu yeni bir durum değil. Bakan Şimşek özellikle emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemelerin gündeme gelmeye başladığı ilk günlerden beri benzeri açıklama ve değerlendirmelerde bulunuyor. Dolayısıyla Bakan’ın bu konuya bakış açısında herhangi bir değişiklik yok.(www.isvesosyalguvenlik.com)