Anasayfa / Haber / Maliye İki Önemli Uygulamayı Daha Hayata Geçirdi

Maliye İki Önemli Uygulamayı Daha Hayata Geçirdi

Sponsorlu Bağlantılar

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mükelleflerin işini kolaylaştıracak iki önemli uygulamayı hayata geçirdi.

Bunlardan biri İnteraktif Vergi Danışmanı Programı, diğeri ise yenilenerek kullanıma açılan Mükellef Geri Bildirim Sistemi.

İnteraktif Vergi Danışmanı Programı

Bu interaktif program sayesinde; yeni işe başlayanlar ya da mükellefler, programı kullanarak vergi türleri ve temel vergilendirme süreçlerine ilişkin gerekli bilgilere ulaşabilecek, mükellefiyet durumlarına uygun yükümlülüklerini içeren kişisel vergi takvimini oluşturabilecekler. Şimdilik sadece Gelir Vergisi Kanununa göre ticari kazanç elde eden mükelleflerin yükümlülüklerini kapsayan bu program, daha sonra ticari kazanç dışındaki diğer kazanç türleri ile Kurumlar Vergisi Kanununda düzenlenen kurum kazancına bağlı yükümlülükler de eklenerek geliştirilecek.

Sayfaya https://intvrg.gib.gov.tr/interaktif/index.jsp linkinden ulaşılabilir.

Mükellef Geri Bildirim Sistemi

Mükellefler bu sistemden sayesinde; vergi dairesine gitmelerine gerek kalmadan vergi borcu sorgulama, vergi borcu ödeme, motorlu taşıtlara ilişkin mükellefiyet ve tahsilat gibi bazı işlem taleplerini 444 0 189 nolu telefonla veya https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=onerigiris internet adresinden Vergi İletişim Merkezine iletebilecekler. Mükelleflerin buradan iletecekleri taleplerine ilişkin sonuçlar elektronik posta aracılığıyla en kısa sürede kendilerine bildirilecek.