Anasayfa / Haber / Maliye’ye Ayrı SGK’ya Ayrı Belge Verme Dönemi Sona Erecek

Maliye’ye Ayrı SGK’ya Ayrı Belge Verme Dönemi Sona Erecek

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ağustos 2009 tarihinden önce işverenler aynı konuda Bölge Çalışma Müdürlüklerine, İŞKUR’a ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ayrı ayrı belge veriyorlardı.

Ancak daha sonra 1 Ağustos 2009 tarihinden 5838 sayılı Kanunla yapılan değişiklik ile tek belge uygulamasına geçilmişti. (İşyeri Tescili ile İşçilerin İşe Giriş ve Çıkışlarında Tek Belge Uygulamasına Geçildi) Bu uygulama ile işverenler Bölge Çalışma Müdürlüğüne yeni açılan işyerini bildirme, ek-1 ve ek-2 belgesi verme, Türkiye İş Kurumu’na işten ayrılma bildirgesi verme zorunluluğundan kurtulmuş, bunların yerine sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi vermek yeterli hale gelmişti.

Aynı şekilde 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca yapılması gereken iş kazası ve meslek hastalığı bildiriminin sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması yeterli olduğu gibi, işyerinin tehlike sınıfı ve 6 haneli NACE kodunun tespitinde de Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen işyeri bildirgesi yeterli olmaktadır.

Ancak henüz işverenlerin aynı konuda iki ayrı yere belge verme uygulaması henüz sona ermiş değil. İşverenler veya muhasebeciler, ay içerisinde işyerinde çalışan işçilerin sigorta bildirimiyle ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık prim ve hizmet belgesi, işçilerden kesilen gelir vergisiyle ilgili olarak da Maliye’ye muhtasar beyanname veriyorlar.

Bu iki belgenin tek belgede birleşmesi konusunda çalışmalar öteden beri devam ediyordu. Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konuda yaptığı açıklamada, 50 maddelik bir torba kanun tasarısı hazırlandığını, tasarıda yer alan düzenlemelerden birinin de bu konuyla ilgili olduğunu, yapılacak yasal düzenleme ile muhtasar beyanname ile SGK’ya yapılan bildirimlerin birleştirileceğini, altyapı yatırımından sonra tek beyanname esas olacağını belirtti. (isvesosyalguvenlik.com)