Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Malul Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalıların Emeklilik Açısından Prim Ödeme Gün Sayısı ve Yaş Hadlerinden İndirim Yapılması İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır ?

Malul Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalıların Emeklilik Açısından Prim Ödeme Gün Sayısı ve Yaş Hadlerinden İndirim Yapılması İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 91- MALUL ÇOCUĞU BULUNAN KADIN SİGORTALILARIN EMEKLİLİK AÇISINDAN PRİM ÖDEME GÜN SAYISI VE YAŞ HADLERİNDEN İNDİRİM YAPILMASI İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTADIR ?

CEVAP 91- Kadın sigortalıların bu haktan yararlanması, yani prim ödeme gün sayısı ve yaş hadlerinden indirim yapılabilmesi için;

-Kadın sigortalının 1/10/2008 tarihinden sonra hizmetlerinin olması gerekmektedir. Yani, sadece bu tarihten sonraki süreler için prim ödeme gün sayısı ve dolayısıyla yaş hadlerinden indirim yapılmakta, 1/10/2008 tarihinden önceki süreler için bu şekilde bir indirim yapılmamaktadır.

– Çocuğunun malul olması da yetmemekte, aynı zamanda malul olan çocuğunun aynı zamanda başkasının devamlı bakımına muhtaç durumda olması ve bunun da sağlık kurulu raporuyla ortaya koyulması gerekmektedir.

– Alınacak rapor tarihi önemli olmayıp, bu rapor emeklilik aşamasında da alınabilmekle birlikte, raporda çocuğun maluliyet ve başkasına muhtaçlık durumunun en azından 1/10/2008 tarihinden sonrasını kapsaması icap etmektedir.

– Bu imkandan yararlanmak için malul olan çocuğun evli olmaması şartı aranmaktadır.

– Eğer sigortalı kadının birden fazla başkasının bakımına muhtaç çocuğu varsa bu haktan sadece bir çocuk için yararlanma imkanı bulunmaktadır.

– Kadın sigortalı boşanmış ise malul çocuğunun velayetinin üzerinde olması gerekmektedir.

– Malul çocuğun ölmesi halinde ölüm tarihinin 1/10/2008 tarihinden sonra olması gerekmektedir.

– Bu haktan yararlanmak için malul çocuğun Sosyal Hizmetler ve Çocuk Koruma Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz sürekli ve yatılı olarak faydalanmaması gerekmektedir.

– Kadın sigortalının indirim yapılacak süreler için fiili hizmet zammı veya itibari hizmet süresi de hak ediyorsa malul çocuğundan dolayı indirim hakkından yararlanamamaktadır.