Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / Malullük Aylığı Hangi Hallerde Kesilmektedir ?

Malullük Aylığı Hangi Hallerde Kesilmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 37- MALULLÜK AYLIĞI HANGİ HALLERDE KESİLMEKTEDİR ?

CEVAP 37-  Malullük aylığı;

4/a kapsamında malullük aylığı alanlardan;

– 4/a kapsamında çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmektedir.

– 01/10/2008 tarihinden önce 4/b kapsamında çalışmaya başlayanların aylıkları üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilerek aylıkların devamı sağlanmakta, bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların ise aylıkları kesilmektedir.

– 4/c kapsamında çalışmaya başlamaları halinde, aylıklar 15/10/2008 tarihinden önce bağlanmışsa aylıkların ödenmesine devam edilmekte, bu tarihten sonra bağlanmışsa aylıklar kesilmektedir.

b) 4/b kapsamında aylık alanlardan;

– 4/a kapsamında çalışanların;  1/10/2008 tarihinden önce sigortalı olanların aylıkları kesilmez, prime esas kazançları üzerinden sosyal güvenlik destek primi alınmakta, 1/10/2008 tarihinden sonra sigortalı olanların aylıkları kesilmektedir.

– 4/b kapsamında çalışmaya başlayanlardan, 1/10/2008 tarihinden sonra aylık bağlananların ise aylıkları kesilmekte, 1/10/2008 tarihinden önce aylık bağlananların aylıkları kesilmemekte ve ayrıca prim de alınmamaktadır.

– 4/c kapsamında çalışmaya başlayanlardan, 1/10/2008 tarihi öncesinde  bağlanan aylıkları kesilmemekte, bu tarihten sonra bağlanan aylıklar kesilmektedir.

c) 4/c kapsamında malullük aylığı alanlardan; ilk defa 15/10/2008 tarihinden önce çalışmaya başlayanların aylıkları sadece 4/c kapsamında, ilk defa bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların ise her üç statüde yeniden çalışma durumunda kesilmektedir.

Ayrıca, tüm yukarıda sayılanlar için kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması halinde de yukarıdaki şartlara bakılmadan aylıklar kesilmektedir.