Anasayfa / Bilgi / Meclis’te Kabul Edilen 6663 Sayılı Torba Kanunda Yer Alan Düzenlemeler

Meclis’te Kabul Edilen 6663 Sayılı Torba Kanunda Yer Alan Düzenlemeler

Sponsorlu Bağlantılar

6 Ocak 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 29 Ocak 2016 tarihinde Meclis Genel Kurulunda kabul edilmişti.

(Kanun 10 Şubat 2016 tarihli ve 29620 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.)

Bu kanunla getirilen düzenlemelerden bazıları; Kendi İşini Kurmak isteyen Gençlere Vergi Muafiyeti Getirildi, Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek, 6663 Sayılı Kanunla İşçi ve Memurlara Tanınan İzin Hakları başlıklı yazılarda ayrı ayrı ele alınmıştı.

6663 sayılı söz konusu Torba Kanunda çalışma hayatıyla ilgili olarak yer alan diğer düzenlemeler ise aşağıda belirtilmiştir.

Memurlarla İlgili Düzenlemeler

– Memurların 657/108-B maddesi uyarınca kullandığı aylıksız izin süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilecek.

– Emniyet hizmetleri sınıfında çalışanların tazminat ve ek göstergeleri, uzman erbaş ve uzman jandarmaların ek göstergeleri artırıldı.

Muhtarların Aylıkları Artırıldı

Asgari ücret gibi muhtar aylıkları da bin 300 liraya çıkarıldı.

SGK Mevzuatıyla İlgili Düzenlemeler

Emekli Olup Bağ-Kur Kapsamında Çalışanlardan Kesilen SGDP Kaldırıldı

Yaşlılık (emekli) aylığı bağlandıktan sonra 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışamaya başlayanlardan (Tarım Bağ-Kur hariç) yazılı istekte bulunanların emekli aylığı kesilmiyor, bunlar emekli aylığı almaya devam ediyordu. Ancak aylıklarından yüzde 10 sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesiliyordu. Bu kesinti kaldırıldı. Dolayısıyla emekli aylığı bağlandıktan sonra 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışamaya başlayanların herhangi bir yazılı talepte bulunmalarına gerek olmaksızın aylıkları ödenmeye devam edilecek. Aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesintisi de yapılmayacak. Dolayısıyla bu durumdakilerin aylıkları yüzde 10 artmış olacak. Aynı şekilde vazife malullüğü aylığı alanların da 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışamaya başlaması halinde aylıkları ödenmeye devam edecek, aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmayacak.

İlave 6 Puan Teşvikinden Yararlanmak Kolaylaştırıldı

Beş puanlık prim indirimine ilave olarak altı puana kadar prim indiriminden yararlanabilmek için aranan 10 ve üzerinde sigortalı çalıştırma şartı kaldırıldı. (Bkz. İlave 6 Puan Teşvikinden Yararlanacak İller Şartları ve Süresi) Artık bir işçi çalıştıran işyerleri bile diğer şartları da tutuyorsa ilave prim indiriminden yararlanabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)