Anasayfa / Haber / Memur Alımında Eski Sisteme Dönülecek

Memur Alımında Eski Sisteme Dönülecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, daha önceleri kamuya personel alımında her kurum kendisi sınav yapmakta veya yaptırmaktaydı. Ancak daha sonra 2002 yılında, 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına dayanılarak çıkarılan ve 3/5/2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile merkezi sınav yani KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) uygulamasına geçildi.

Daha sonra ise zaman zaman yapılan değişikliklerle bazı kurum ve kuruluşlara personel alımı ile bazı durumdaki kişilerin devlet memuriyetine girişleri bu sistem dışında bırakılmakla birlikte, halen kamuya personel alımında ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavları esas alınmakta ve buna ilişkin sınav dışındaki işlemler de Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından yürütülmektedir.

Ancak, bugün bazı yazılı ve görsel medyada KPSS uygulamasına son verileceği, eskiden olduğu gibi her kurumun kendisinin sınav yapacağı veya yaptıracağı şeklinde haber yer aldı.

Konuya ilişkin habere göre yeni sistemin üzerindeki çalışmalar devam etmekte olup; bakanlıklar ve diğer kamu kurumlarının ÖSYM tarafından yapılan tek bir sınav ile personel alması dönemi sona erecek, merkezi sınav sistemi yerine tüm bakanlık ve kurumlara kendi ihtiyaçlarına göre alacakları personel için sınav yapma hakkı verilecek, her kurum alacağı personel için kendi sınavını açıklayacak, alınacak personel için duyuru yapılacak, başvuranlar kurumların kendi yaptığı yazılı sınava girecek, kurumlar gerek duyarsa sözlü sınav da yapacak.