Anasayfa / Haber / Memurların Maaşı Azaldı Emeklilerin Maaşı Arttı

Memurların Maaşı Azaldı Emeklilerin Maaşı Arttı

Sponsorlu Bağlantılar

27 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 22/08/2015 tarihli ve 2015/8057 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile memurların emekli keseneği oranları ve emeklilik tazminatı oranları 1 Eylül 2015’den geçerli olmak üzere 15’er puan arttırıldı. Karar çerçevesinde 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uyarınca emekli, adi malullük, vazife malullüğü, dul ve yetim aylıkları ile emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında, Sandık iştirakçilerine ödenmekte olan zam, tazminat ve ödenekler ile benzeri ödemeler toplamına karşılık olmak üzere dikkate alınacak oranları belirten gruplar yeniden düzenlendi.

Bu düzenleme uyarınca memur maaşlarından yapılan emeklilik kesintisi 18,94 TL artmış oldu. Dolayısıyla bütün memurların maaşlarında 18,94 TL düşüş meydana gelecek.

Öte yandan bu düzenleme ile memur emeklileri ile bunların dul ve yetimlerinin aldığı aylıklar da artmış oldu. Hizmet yılına göre emekli maaşlarında 88 ila 100 arasında artış meydana geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu da bir duyuru yayımlayarak emekli aylıklarında meydana gelen söz konusu artışa bağlı 1 Eylül 2015’den geçerli olmak üzere hesaplanacak fark tutarların, kişilerin aylık almakta oldukları Banka ve PTT Şubelerine gönderilerek 21 Eylül 2015’de ödeneceğini bildirdi.(isvesosyalguvenlik.com)