Anasayfa / Bilgi / Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek

Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

29 Ocak 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Kanun ile okullarından mezun olan gençlere iki yıl süreyle ücretsiz olarak sağlık yardımlarından yararlanma hakkı getirildi.

Mevcut düzenlemeye göre, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alanlar, lise ve dengi öğrenim görüyorlarsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorlarsa 25 yaşını doldurana kadar sağlık yardımı alabiliyorlardı. Lise ve dengi öğrenim görenler 20 yaşını doldurmamış olsalar dahi mezun olduktan sonra 120 gün daha anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabiliyor, 120 gün de dolduktan sonra anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alamıyorlardı. Aynı şekilde yükseköğrenim görenler de 25 yaşını doldurmamış olsalar dahi, okullarından mezun olduktan sonra anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alamıyorlardı. Bu durumda olanlardan sigortalı herhangi bir işe girmeyenlerin gelir testi yaptırmaları, gelir testi sonucu tespit edilecek aile içinde kişi başına düşen gelir durumuna göre prim ödeyerek veya prim ödemeden Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanmaları gerekiyordu.

Yapılan yeni düzenleme ile bu durumdaki gençler mezun mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren söz konusu 20 ve 25 yaşlarını geçmemek üzere iki yıl süreyle gelir tespiti yapılmaksızın (gelir testine gerek kalmaksızın) bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık yardımlarından yararlanabilecekler. Aynı şekilde Kurumdan hak sahibi olarak gelir-aylık (yetim aylığı) alanlar da iki yıl süreyle sağlık yardımlarından yararlanabilecek.

Öte yandan anne ve babasının hiçbir sosyal güvencesi olmayan veya anne ve babası olmayanların, 18 yaşını doldurduktan sonra sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için gelir testi yaptırması ve gelir testi sonucu tespit edilecek aile içinde kişi başına düşen gelir durumuna göre prim ödeyerek veya prim ödemeden Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanmaları gerekiyor. Yani bu yeni düzenleme bunları kapsamıyor. (isvesosyalguvenlik.com)