Anasayfa / Bilgi / Mobbing Uygulayan İşverene Artık Para Cezası Verilecek

Mobbing Uygulayan İşverene Artık Para Cezası Verilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Gerek 4857 sayılı İş Kanununda gerekse diğer mevzuatta mobbinge (yıldırma) uğrayan işçinin haklarıyla ilgili olarak herhangi bir özel düzenleme yer almamaktaydı.

Her ne kadar mobbinge uğrayan işçinin ALO 170 veya İŞKUR’a şikayette bulunma hakkı varsa da işverenin işçiye mobbing uyguladığının tespiti halinde uygulanacak ceza ile ilgili herhangi bir düzenleme yer almıyordu.

İşçilerin haklarını genel hükümlere göre araması gerekiyordu. (Bkz. İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Bilgilendirme Rehberi, Çalışanların Kabusu Mobbing – Psikolojik Taciz)

Ancak, 20 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu ile mobbinge uğrayan çalışanlar için haklarını arayabilecekleri yeni bir seçenek getirildi, (Bkz. Çalışanların da Haklarını Arayabilecekleri Yeni Bir Kurum Kuruldu) ayrıca mobbing uygulayan işverenlere de para cezası uygulanmasının önü açıldı.

Buna göre; çalışanlarına mobbing uygulayan işverenlere bin Türk lirasından on beş bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak. Bu ceza miktarı her yıl Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. (isvesosyalguvenlik.com