Anasayfa / Anasayfa / Muayene Fark Ücretleri Zamlandı

Muayene Fark Ücretleri Zamlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık yardımları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan kişilerin acil servisle ve birinci basamak sağlık kuruluşları dışındaki sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuruları sırasında kendilerinden muayene farkı (katılım payı) alındığı herkes tarafından bilinmektedir.

Bu muayene farkları özel hastane ve tıp merkezlerine başvuru sırasında hastan ve tıp merkezi tarafından, diğer durumlarda da eczaneler tarafından alınmakta veya emeklilerin maaşlarından kesilmektedir.

31 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de (3. Mükerrer) yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile söz konusu muayene katılım paylarına zam yapıldı. Yapılan yeni düzenleme ile 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere;

– Sağlık Bakanlığına bağlı normal hastanelerdeki muayenelerde alınan 5 liralık katılım payı 6 lira,

– Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde alınan 5 liralık katılım pay 7 lira,

– Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında alınan 5 liralık katılım pay 8 lira,

– Özel hastane ve tıp merkezlerinde alınan 12 liralık katılım payı 15 lira,

oldu.

Ayrıca eskiden olduğu gibi hastaneye muayene olduktan sonra reçete yazdırılması halinde ilave 3 lira, 3 ilaçtan fazla ilaç yazdırılmışsa sonraki her ilaç iç ayrıca ilave 1 lira katılım payı uygulaması devam edecek.

Muayene katılım payı, özel hastane ve tıp merkezlerince ilave (fark) ücret alınması, ilaç katılım payı, birinci – ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmet sunucularının tanımı gibi konularda ayrıntılı bilgi Muayene – İlaç – Tedavi Katılım Payı ve İlave Ücret Uygulamaları sayfasında yer almaktadır.

Öte yandan, yaklaşık iki ay önce medyada “Hükümet muayene ücretleri konusunda çalışmalara başladı. Çalışanların ve emeklilerin ödediği muayeneye katılım ücretinin kaldırılması gündemde.” şeklinde haber yer almıştı. Muayene katılım paylarındaki bu artıştan sonra söz konusu haberin dayanağı soru işareti oluşturdu. (isvesosyalguvenlik.com)