Anasayfa / Haber / Müdürlüğe Gitmeden E-Bildirge Şifresi Alma Dönemi Başladı

Müdürlüğe Gitmeden E-Bildirge Şifresi Alma Dönemi Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu birçok işlemi müdürlüklere gitmeden bilgisayar başında internet üzerinden yapma imkanı getirmiş olup, bunlardan biri de e-bildirge şifresi almayla ilgilidir.

Konuya daha önce E-Bildirge Şifresi E-Devletten Alınabilecek başlıklı yazımızda değinmiştik. Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda çalışmaları tamamlayarak uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama sayesinde 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerden işyeri tescili için müdürlüklere müracaat işlemini tamamlanmış işverenler veya yetkilendirdiği (vekaletname verdiği) kişiler e-Devlet üzerinden e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresine ulaşabilecek. Yani eskiden olduğu gibi e-bildirge şifresini kapalı zarf içerisinde elden alma zorunluluğu kalktı.

Yapılan çalışmalar sonucunda, sgk.gov.tr adresinde bulunan “e-SGK Şifre” kısmı seçilmek suretiyle e- Devlet şifreleri üzerinden erişilen sayfadan, işyeri numaraları ile ilişkilendirilmiş işyeri şifreleri ve sistem şifrelerine erişmek mümkün hale getirildi.

Ayrıca e-bildirge şifrelerinin bloke edilmesi, unutulması veya kaybolması halinde de artık yeni şifre verilmeyecek olup, e-Devlet şifresi üzerinden ulaşılan e bildirge şifresi yeniden kullanılacak.

Bu uygulama sayesinde işverenler ıslak imzalı e-bildirge sözleşmesini posta yoluyla işyerinin bağlı olduğu müdürlüğe gönderip, e-bildirge kullanıcı kodu ve şifrelerini e-Devlet üzerinden alabilecekler.

Aynı şekilde daha önceki uygulamaya göre işveren veya yetkilendirmiş olduğu kişinin e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresini kapalı zarf içerisinde işyerinin tescilli olduğu müdürlükten teslim alması gerekiyorken, yeni uygulama ile işveren ve yetkilendirdiği kişi nerede bulunursa bulunsun işyerine ait e-bildirge şifresini internetten e-Devlet üzerinden alabilecek.

İlgili internet sayfasına https://uyg.sgk.gov.tr/ESGKSifre/ linkinden ulaşılmaktadır. Ayrıca e-bildirgeyle ilgili genel sorunlar için e-bildirge@sgk.gov.tr adresine, şifre sorunları için sifre@sgk.gov.tr adresine e-posta gönderilerek yardım talep edilebilir. (isvesosyalguvenlik.com)