Anasayfa / En Son Eklenen Yazılar / Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanmasında Aylık Bağlanmasında Özellikli Durumlar

Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanmasında Aylık Bağlanmasında Özellikli Durumlar

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda pedagojik formasyon dersi alan, özel eğitim kurumlarına devam eden, açık öğretim liselerine devam eden öğrencilerin anne – babaları üzerinden sağlık yardımı alma ve bunlara yetim aylığı bağlanma şartları belirtilmiştir.

Çocukların ve öğrencilerin sağlık yardımlarından yararlanma şartlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalara Çocukların Sağlık Yardımı Almalarında Son Durum, 18 Yaşını Dolduran Çocukların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumu, Liseyi Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Şartları başlıklı yazılarımızda daha önce yer vermiştik. Kız çocukları için geçerli olan istisnai durumlara söz konusu yazılarda değinmiştik. Çocuklara ölüm (yetim) aylığı bağlanması konusuna da Ölüm Sigortası – Hak Sahibi Olanlar – Sağlanan Yardımlar – Ölüm Aylığı Bağlanmasının Şartları başlıklı yazımızda yer vermiştik.

Bu yazımızda da Sosyal Güvenlik Kurumunun Öğrenci Çocuklara Sağlık Yardımı Yapılması ile Ölüm Gelir/Aylığı Bağlanması konulu Genel Yazısı doğrultusunda öğrencilerin sağlıktan yararlanma şartlarıyla anne veya babalarının ölümü halinde çocuklara ölüm (yetim) aylığı bağlanmasıyla ilgili bazı özellikli durumları ele aldık. Ancak çocukların anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilmeleri için öncelikle anne veya babalarının herhangi bir sosyal güvencesi olması gerektiğini (sigortalılık, emeklilik gibi) hatırlatalım. Aynı şekilde öğrencilerin, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve bekar olmaları şartıyla bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabileceğini belirtelim.

– Pedagojik Formasyon Sertifika Programına Devam Eden Öğrenciler

Pedagojik formasyon sertifika programına devam eden öğrenciler bu programlara devam eden öğrencilerin bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanmaları söz konusu değildir. Aynı şekilde bunlara anne veya babalarının ölümü halinde ölüm gelir/aylık (yetim aylığı) ödemesi de yapılmaz.

– Özel Eğitim Kurumlarına Devam Eden Öğrenciler

Zihinsel yetersizliği nedeniyle zorunlu temel eğitim kapsamında kayıt ve devam zorunluluğu olan özel eğitim mesleki eğitim merkezleri ile özel eğitim iş uygulama merkezlerine devam edenlerden 20 yaşına kadar olanlar, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımlarından yararlanabilirler. Bunlardan ölüm aylığı bağlanmasıyla ilgili diğer şartları da taşıyanlara anne veya babalarının ölümü halinde ölüm geliri / aylığı bağlanır.

Açık Öğretim Liselerine Devam Eden Öğrenciler

Aktif öğrenci durumunda olan, yani yeni kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenciler, azami eğitim süresi içerisinde olmak şartıyla bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilirler. Anne veya babalarının ölümü halinde ölüm aylığıyla ilgili diğer şartları taşımaları halinde bunlara ölüm aylığı da bağlanır.

Kaydını doldurmuş öğrencilerden de azami eğitim süresi içinde olmak kaydıyla bir dönem kaydını dondurup ikinci dönem kaydını yeniden yaptıranlar, kaydını dondurduğu dönem için de sağlık yardımı alabilecek, anne veya babalarının ölümü halinde de diğer şartları da taşıyorlarsa gelir/aylık bağlanacaktır.

Yükseköğrenime Devam Eden Öğrenciler

Aktif öğrenci durumunda olanlardan; azami eğitim süresi içerisinde her dönem kaydını yenileyerek öğrenimine devam eden öğrenciler bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilecekler, aynı şekilde anne veya babalarının ölümü halinde eğer diğer şartları da taşıyorlarsa kendilerine ölüm aylığı bağlanacaktır.

İzinli veya kayıt donduran öğrenci durumunda olanlardan; kaydını yeniledikten sonra herhangi bir nedenle kaydını donduran öğrenciler, dondurulan dönemin sonuna kadar bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabilecekler, anne veya babalarının ölümü halinde diğer şartları da taşıyorlarsa bunlara ölüm aylığı da bağlanacaktır.

Okuldan uzaklaştırma veya kurumdan çıkarılma cezası alan öğrencilerden; en az bir dönemi geçen ceza alanlar sağlık yardımlarından yararlanamayacak, bunlara ölüm aylığı da bağlanmayacaktır. Ancak ceza bir dönemi geçmiyorsa, bu durumdaki öğrenciler bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilecekler, anne veya babalarının ölümü halinde diğer şartları da taşıyorlarsa bunlara ölüm aylığı da bağlanacaktır.

Öğrenim kaydını yenilemeyen pasif öğrencilerin anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma hakları olmadığı gibi, bunlara ölüm aylığı da bağlanmayacaktır.(isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ*

———-

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu