Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / Ölüm Toptan Ödemesi Hangi Durumlarda Verilmektedir ?

Ölüm Toptan Ödemesi Hangi Durumlarda Verilmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 76– ÖLÜM TOPTAN ÖDEMESİ HANGİ DURUMLARDA VERİLMEKTEDİR ?

CEVAP 76 –  Kanunun 4/a ve 4/b kapsamındaki sigortalılarıyla 1/10/2008 tarihinden sonra ilk defa kamu görevlisi olarak göreve başlayanlardan ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla ölüm aylığına hak kazanan hak sahiplerine Kanunda belirtilen oranlarda hesaplanan tutar toptan ödeme olarak verilmektedir.

Hak sahiplerine yapılacak toptan ödemenin toplamı, sigortalıya yapılacak toptan ödeme tutarını geçememekte, bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahiplerinin hisselerinden orantılı olarak indirim yapılmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur:

İlk husus, kişilerin yaş dışındaki emeklilik şartlarından kastedilenin, 5510 sayılı Kanuna göre, sigortalıların ilk defa işe girdikleri tarihte geçerli olan emeklilik şartlarıdır.

İkinci husus da, toptan ödeme yapılırken 4/a ve 4/b kapsamında çalışanlar için 1/10/2008 tarihine kadar toptan ödeme miktarlarının hesaplanması mülga kanunlara (emeklilik primleri faizsiz geri verilmekte), 1/10/2008 tarihinden sonrasına isabet eden toptan ödeme miktarlarının da 5510 sayılı Kanuna göre (güncelleme katsayısıyla güncellenerek) belirlenmesidir.

Üçüncü husus ise,  4/a ve 4/b kapsamında çalışanlar için işe başlama tarihleri açısından 5510 sayılı Kanun öncesi ve sonrası ayrımı yapılmamış olmakla birlikte, 4/c sigortalıları için 15/10/2008 tarihinden sonra ilk defa göreve başlayanlar 5510 sayılı kapsama alınmakla birlikte, bu tarihten önce göreve başlayanlar için 5434 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması öngörülmüştür.