Anasayfa / Haber / Özel Hastanelerde Başkasının Adına İlaç Yazdırma Dönemi Sona Erdi

Özel Hastanelerde Başkasının Adına İlaç Yazdırma Dönemi Sona Erdi

Sponsorlu Bağlantılar

Özel Hastanelere Girişte Biyometrik Kimlik Doğrulama Uygulaması Başlıyor başlıklı haberde duyurduğumuz  uygulama 1 Aralık 2013 tarihi itibariyle 2 . basamak özel sağlık tesislerinde yani özel hastane ve tıp merkezlerinde başladı. Sistem tıp fakültesi (üniversite) hastanelerinde 1 Eylül 2014′ten itibaren zorunlu hale gelecek, ardından da devlet hastaneleri dahil tüm sağlık hizmet sunucularında uygulanacak.

Biyometrik Kimlik Doğrulama Nedir ?

Genel sağlık sigortalısının, ilk kayıt işlemi sonrasındaki biyometrik verisi ile sağlık hizmet sunucusuna başvuru aşamasında alınması gereken sağ veya sol eline ait avuç içi damar izi ya da sağ ve sol eline ait işaret ve orta parmaklardan herhangi birisinin biyometrik verisinin karşılaştırılması sonrasında kimlik tespitinin doğrulamasını ifade eden ve sistem tarafından üretilen onaylama koduna verilen addır.

Nasıl Uygulanacak ?

Genel sağlık sigortalısının özel hastane veya özel tıp merkezine ilk ayaktan başvuru sonrası, muayene, konsültasyon, kontrol muayenesi, yatış işlemleri ile diyaliz, fizik tedavi, radyoterapi, kemoterapi, hiperbarik oksijen tedavisi gibi işlemlerin her seansında, yukarıda belirtilen kimlik doğrulaması yapılması zorunlu olacak. Dolayısıyla herhangi bir kişi adına tek bir ilaç yazdırmak için dahi, kişinin kendisinin sağlık tesisine bizzat gitmesi gerekecek.

Bu kimlik doğrulama işlemi yapılmadan, kişi adına provizyon alınamayacak, dolayısıyla SGK o kişinin hiçbir sağlık giderini karşılamayacak.

Bu kimlik doğrulama işleminin yapılabilmesi için de genel sağlık sigortalısı sağlık hizmeti almak amacıyla sağlık tesisine ilk gittiğinde; TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya evlilik cüzdanıyla birlikte sağlık hizmet sunucusunda biyometrik sisteme ilk kayıt işlemini yaptıracak, yani kişinin sağ veya sol eline ait avuç içi damar izi ya da sağ ve sol eline ait işaret ve orta parmaklardan herhangi birisinin parmak izi, T.C. Kimlik Numarasıyla birlikte o kişi adına siteme kaydedilecek. Gidilen sağlık tesisi, avuç içi damar izi okuma veya parmak izi okuma sisteminden / cihazından hangisini kullanıyorsa, biyometrik kayıt işlemini ona göre yapacak.

Uygulamadan Muaf Tutulacak Kişiler:

• 0-12 yaş arası çocuklara,

• Her iki üst ekstremitesi olmayan kişilere (elleri olmayan),

• Her iki el avuç içi veya her iki el işaret ve orta parmak damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlara,

• Acil hastalara (yeşil alan muayenesi hariç),

• Serepral palsi, üst ekstremite felci ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı biyometrik verisi alınamayan kişilere,

biyometrik kimlik doğrulaması uygulanmayacak.

Yukarıda belirtilen genel sağlık sigortalıları, eskiden olduğu gibi nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport ya da evlilik cüzdanlarıyla sağlık hizmeti sunucularına müracaat etmeleri halinde sağlık hizmeti alabilecekler.