Anasayfa / GSS / Özel Hastanelerde Fark Ücret Artışının Sebebi Belli Oldu

Özel Hastanelerde Fark Ücret Artışının Sebebi Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

Vakıf üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin hasta veya yakınlarından alabileceği fark ücretin % 200’e yani iki katına çıkarılmasının nedenini, Prof. Dr. Şükrü KIZILOT Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan “Özel hastanelere yüzde 200 zammın içyüzü” başlıklı yazısında açıkladı.

Kızılot’a göre bu zammın nedeni, SGK’nın özel hastanelere yaptığı ödemeyi 2005’den itibaren “sabit” tutması, hatta tetkik ve tedavilerde azaltması.

Kızılot yazısında;

SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve memurların ödediği Sosyal Güvenlik Priminin her yıl arttığını, çünkü çalışanlarının ücretleri her yıl itibariyle arttıkça, bu ücretleri üzerinden belli oranda ödedikleri primleri de arttığını, ancak Sosyal Güvenlik Kurumunun özel hastanelere yaptığı ödemeyi 2005’den itibaren “sabit” tuttuğunu, hatta tetkik ve tedavilerde azalttığını,  ardından Kurumun özel hastanelere dönerek  ben sana yaptığım, tedavi ödemelerini sabitledim yani 1 lira artırmıyorum, ancak sen hastanene gelen hastadan fark ücret alabilirsin. Bununla ilgili olarak, hastanın cebinden çıkacak ‘ek ücret’ artışlarını, belli aralıklarla açıklayacağım dediğini, ifade etti.