Anasayfa / GSS / Özel Sağlık Sigortası Olan GSS’li Olmak Zorunda mı ?

Özel Sağlık Sigortası Olan GSS’li Olmak Zorunda mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması 1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte başlamış olup, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de bazı istisnalar hariç herkes için zorunlu hale gelmiştir.

Bu istisnalar;

– Ayrı emekli sandığı olup çalışanları SGK sigortalısı olmayan banka – sigorta ve reasürans şirketleri – ticaret odaları – sanayi odaları – borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli,

– Tutuklu ve hükümlüler,

– Milletvekilleri,

– Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri,

– Bunlardan emekli olanlar ile bunlar üzerinden dul – yetim aylığı alanlar,

genel sağlık sigortası kapsamına girmemektedir, dolayısıyla genel sağlık sigortası bunlar için zorunlu değildir.

İşte yukarıdaki istisnalar dışındaki herkes için genel sağlık sigortası zorunlu olduğundan, bu kişilerin özel sağlık sigortalarının bulunması onları genel sağlık sigortalısı olma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Zaten Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalı olan ya da Kurumdan gelir – aylık (emekli – dul – yetim aylığı) alanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler aynı zamanda genel sağlık sigortası kapsamında sayılmaktadır. Bunlar dışında olup, genel sağlık sigortası bulunmayan kişileri ise Sosyal Güvenlik Kurumu kendiliğinden (re’sen) GSS kapsamına aldığından, bunların gelir testi yaptırması ve prim ödemeleri gerekir. Özel sağlık sigortaları olsa da durum değişmez.