Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / İşveren - İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar / Özel Sektörde Çalışan 4/a (Eski SSK) Sigortalıları İçin İşten Ayrılış Bildirgesinin Süresinde Verilmemesi Halinde Hangi Müeyyideler Uygulanmaktadır ?

Özel Sektörde Çalışan 4/a (Eski SSK) Sigortalıları İçin İşten Ayrılış Bildirgesinin Süresinde Verilmemesi Halinde Hangi Müeyyideler Uygulanmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 72- ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN 4/a (ESKİ SSK) SİGORTALILARI İÇİN İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİNİN SÜRESİNDE VERİLMEMESİ HALİNDE HANGİ MÜEYYİDELER UYGULANMAKTADIR ?

CEVAP 72- Bu yükümlülüğün süresinde veya hiç yerine getirilmemesi durumunda, tutmakla yükümlü bulunulan defter ve belgelerin ibraz edilmemesi nedeniyle verilmesi gereken ceza tutarını aşmamak kaydıyla her bir sigortalı için aylık asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.

İdari para cezalarıyla ilgili güncel bilgiler ve yapılacak indirmler konusunda daha ayrıntılı bilgi için aşağıda linki verilen yazılara göz atabilirsiniz.

SGK İdari Para Cezaları – Ceza Uygulanmasını Gerektiren Hal ve Durumlar

Güncel SGK İdari Para Cezası Tutarları

Bazı SGK İdari Para Cezalarına İki Kez İndirim Uygulanacak