Anasayfa / Eski Haberler / Polislere Mesleki Sağlık ve Güvenlik Eğitimi Verilecek

Polislere Mesleki Sağlık ve Güvenlik Eğitimi Verilecek

Sponsorlu Bağlantılar

20 Aralık 2012 Perşembe günü Polis Akademisi Başkanlığı Anıttepe Kampüsü Çalıştay salonunda, İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in katılımı ile gerçekleşen “Polis ve Kanun Uygulayıcılarının Mesleki Sağlık ve Güvenliği Projesi Başlangıç ve Tanıtım Programı” sonunda Projeye ilişkin olarak bir protokol imzalandı.

Söz konusu protokol uyarınca; Polis Akademisi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (ÇASGEM) yürüteceği ‘Polis ve Kanun Uygulayıcılarının Mesleki Sağlık ve Güvenliği Projesi’ kapsamında, kolluk kuvvetlerinin görevlerini yaparken mesleki sağlık ve güvenliklerinin sağlanması, bu konudaki hassasiyetlerin artırılması, gerekli Ar-Ge çalışmalarının yapılarak kolluk kuvvetlerinin maddi ve manevi zararlarının ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesine yönelik eğitim programları uygulanacak.

Projenin ilk aşamasında, 250 eğiticiye, polislerin mesleki sağlık ve güvenliği konusunda ders verilecek. Eğitici havuzu, projenin ikinci aşamasında 2 bin 500 kişiye çıkarılacak ve eğitim potansiyeli artırılacak. Projenin üçüncü aşamasında ise polislerin mesleki sağlık ve güvenliği konusunda eğitilen 2 bin 500 eğitici, 240 bin katılımcıyı eğitecek.

Öte yandan, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kamu ve özel sektörde çalışan herkesi kapsadığı halde, bazı özel sebeplerle kolluk kuvvetleri kapsam dışında tutulmuştu.(www.isvesosyalguvenlik.com)