Anasayfa / GSS / Borcu Olanlara Sağlıktan Yararlanmaları İçin Tanınan Hak Sona Erdi

Borcu Olanlara Sağlıktan Yararlanmaları İçin Tanınan Hak Sona Erdi

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için 4/1-a (SSK) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılar başta olmak üzere bazı sigortalılar sağlık hizmetlerinden rahatça yararlanabilirken, bazı sigortalıların ise prim borcu olmaması gerekiyor.

4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları, isteğ bağlı sigortalılar, sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar sağlıktan yararlanabilmesi için prim borcu olmaması gerekenler arasında yer almakta olup bu konuda ayrıntılı bilgiye Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ? başlıklı yazıdan ulaşılabilir. Sağlıktan yararlanabilmesi için borcu olmaması gereken kişiler sigorta primleri kendileri tarafından ödenen kişilerdir.

Bu kapsamda olup borcu nedeniyle sağlıktan yararlanamayan 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları ile sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlara, Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar yararlanma imkanı getirilmişti (Bkz. GSS Borçlularına Sağlıktan Yararlanma İmkanı Getirildi). Bakanlar Kurulu söz konusu süreyi 2015/8300 sayılı kararı ile daha sonra 30 Haziran 2016 tarihine kadar uzatmıştı. Dolayısıyla 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları ile sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmalarında, 30 Haziran 2016 tarihine kadar borcu olmama şartı aranmadı, yani bu kişiler 30 Haziran 2016 tarihine kadar borçları olsa bile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinden yararlandılar.

Ancak söz konusu süre doldu ve artık 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, Sosyal Güvenlik Kurumu’na 60 günden fazla (iki aylıktan fazla) borcu olan kapsamdaki kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler borçlarını ödemedikleri veya taksitlendirmedikleri sürece sağlık yardımı alamayacaklar.  (isvesosyalguvenlik.com)