Anasayfa / Haber / Prim Borcunu KDV Mahsubuyla Ödeyenlerin Borcu Yoktur Yazısı Alma Sorunu

Prim Borcunu KDV Mahsubuyla Ödeyenlerin Borcu Yoktur Yazısı Alma Sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçlarının ödenme yöntemlerinden biri de prim borcunun KDV iade alacağından mahsup yoluyla ödenmesidir.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi Sigorta Primlerinin ve İdari Para Cezalarının Ödenmesi – Tecil ve Taksitlendirme – Erken Ödeme – Diğer Konular başlıklı yazıda yer almaktadır.

Ancak bu ödeme şeklinde prim borcunun ödenme süresi normal ödeme süresini geçtiğinden, prim borçlarını bu şekilde ödeyen işverenlerin ihalelere katılmak için Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden alacakları borcu yoktur yazısı konusunda sorun çıkabilmekte, çünkü işveren ilgili SGK müdürlüğünden borcu yoktur yazısı almak istediğinde cari aya ait prim borcuna ilişkin olarak KDV iade alacağından mahsup edilen tutar henüz Kurum hesabına aktarılmamış olabilmektedir. Bu durum da işverenlerin mağduriyetine, hatta ihalelere girememelerine neden olabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu soruna bir çözüm getirdi. Buna göre;

– Cari aya ilişkin sigorta primlerini KDV iade alacağından mahsup yoluyla ödeyen işverenlerden; yasal ödeme süresinin bittiği tarihten itibaren takip eden ayın 1″i ila 20″si arasında geçecek süre içinde borcu yoktur yazısı talep eden işverenlerin, iadeyi yapacak ilgili vergi dairesinden / saymanlıktan alacakları ” mükellef ….nın …ayına ait ….tutarındaki sigorta primi borcu tutarı KDV alacağından mahsup suretiyle ….tarihinde Kurumunuz hesaplarına aktarılacaktır” şeklinde düzenlenmiş ıslak imzalı bir yazı ile ilgili SGK müdürlüğüne müracaat etmeleri ve “ vade tarihinde KDV mahsubuyla ödenecek olan sigorta priminin Kurum hesaplarına intikal etmemesi halinde verilmiş olan borcu yoktur yazısının hükümsüz olacağına dolayısıyla ihale tarihi itibariyle borçlarının olduğunu kabul edeceklerine” dair taahhütname vermeleri koşulu ile söz konusu süre zarfında kendilerine borcu olmadığına ilişkin verilebilecek.

Dolayısıyla bu durumdaki işverenler ilgili vergi dairesi veya saymanlıktan bir yazı alacak ve ayrıca taahhütte bulunacak ve bu şekilde borcu yoktur yazısı alabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)