Anasayfa / Emeklilik / Promosyon Verilse de Emeklinin Derdine Çare Olmayacak

Promosyon Verilse de Emeklinin Derdine Çare Olmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilerin umutla beklediği banka promosyonu konusunda, banka yetilileriyle yapılan ilk görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını Emekliye Promosyonda İlk Görüşmeler Anlaşmazlıkla Sonuçlandı başlıklı haberimizde belirtmiştik.

Bankacılarla yaptıkları ilk toplantının detaylarını paylaşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik; “Bizim taleplerimizle ilgili, onların söyledikleri arasında bayağı ciddi bir uçurum var, bunu ifade etmekte fayda var. Kamuoyunda şimdi konuşulanlarla, bankanın ortaya koyduğu bilanço, karlar ve olabilecekler arasında hiçbir uyum söz konusu değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Çelik bu defa konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; bankalarla yaptıkları görüşmede, bankaların yıllık 70 liraya kadar promosyona sıcak baktığını belirterek “on milyon emekli yılda 70 lira civarında maaş promosyonu alabilir” dedi.

Bankaların özellikle 1,9 milyon memur emeklisine maaş promosyonuna olumlu yaklaştığını anlatan Çelik, “Memur emeklisiyle ilgili olsa çok kolay olacak. 1,9 milyon memur emeklisi var. Büyük çoğunluğu oluşturan işçi emeklisi 8 milyon civarında. Biz ise ayrıma sıcak bakmıyoruz. Memur emeklisi ile ilgili olsa çok rahat olacak. Biz ayrım yapmıyoruz. Emekli arasında ayırım yaptın mı olmaz.” ifadelerini kullandı. Zaman’a açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, ”Maaş promosyonunda bir şey çıkacak, bir şey çıkaracağım.” ifadelerini kullandı. Olumlu sonuç alınacağını ancak beklentinin çok yüksek olmaması gerektiğini anlatan Faruk Çelik, “Vakıfbank ‘azami 60-70 lira civarında verebilirim’ diyor. Ziraat Bankası daha çok emekliye maaş ödediği için biraz daha fazla, ama öyle bir maaş falan söz konusu değil. Bir maaş mümkün değil, çünkü 10 milyon kişiden söz ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Dolayısıyla, bankalarla yapılacak ikinci görüşme bu çerçevede sonuçlanırsa; emekliler yıllık en fazla 60 – 70 lira civarında banka promosyonu alacak. Bu da bir maaş tutarında promosyon alma hayali kuran emeklilerin hiçbir derdine çare olmayacak.