Anasayfa / Bilgi / Rapor Parası Almak İçin Üç Hafta Bekleme Zorunluluğu Bitti

Rapor Parası Almak İçin Üç Hafta Bekleme Zorunluluğu Bitti

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süredir devam eden uygulamaya göre, geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor paraları Ziraat Bankası Şubelerine yatıyor ve banka da sadece her ayın 8 ila 14 ü arasında başvuranlara ödeme yapıyordu.

Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası bankaya gönderilmiş olsa bile ayın 15’i ile sonraki ayın 7’si arasında bankaya başvuran kişi rapor parasını alamıyordu. Ayın 14’ünü kaçıran kişinin sonraki ayın 8’ine kadar yani üç hafta beklemesi gerekiyordu. Bunun tek istisnası Ziraat Bankasında hesap numarası olup rapor parası hesap numarasına yatırılan kişilerdi. (Bkz. Ziraat Bankası Hesap Numaranız Varsa SGK’ya Bildirin)

Ancak eski uygulamaya dönüleceğini ve rapor paralarının tekrar PTT tarafından ödeneceğini daha önce belirtmiştik. (Bkz. Rapor Parası Ödemeleri Tekrar PTT’ye Geçiyor)

Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasında 23/11/2016 tarihinde yapılan protokol 20/07/2017 tarihinde uygulamaya girdi. Artık rapor parası kişinin T.C. Kimlik Numarası üzerinden PTT’ye yattıktan sonra, 2 (iki) ay içerisinde, istediği tarihte mesai saatlerinde PTT şubelerinden geçerli bir kimlik kartı ile alınabilecek. İki ay içerisinde sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınmayan rapor paraları ise Kuruma geri iade edilecek.

İsteyenler PTT kart çıkarabilecek ve ödemelerini PTTMATİK cihazlarından da alabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)