Anasayfa / Haber / Rapor Parası Ödemeleri Tekrar PTT’ye Geçiyor

Rapor Parası Ödemeleri Tekrar PTT’ye Geçiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Mevzuatta geçici iş göremezlik ödeneği olarak geçen, ancak günlük hayatta rapor parası olarak adlandırılan ve çalışanların yatarak tedavi gördükleri veya istirahat rapor aldıkları süreler için SGK tarafından yapılan ödemeler yine PTT şubelerinden yapılacak.

Aslında daha önceleri de çalışanlara rapor paraları PTT şubelerinden ödeniyordu. Ancak daha sonra SGK uygulama değişikliğine gitmiş, 9 Temmuz 2012 tarihinden itibaren rapor parası ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaya başlanmıştı. (Bkz. Geçici İş Göremezlik Ödemeleri Ziraat Bankasından Yapılacak)

Burada da en büyük sorun SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol nedeniyle ödeme tarihlerinden kaynaklanıyordu. Çünkü, banka şubeleri T.C. Kimlik Numarasına yatan rapor parası ödemelerini sadece her ayın 8-14 tarihleri arasında yapıyordu. Ayın 14’ünden sonra bankaya giden kişi eli boş dönüyor, takip eden ayın 8’ine kadar beklemesi gerekiyordu. Ziraat Bankası hesabı olan ve SGK’ya bildirenler ise bu konuda sorun yaşamıyordu, çünkü rapor parası banka hesabına yatıyordu. (Bkz. Ziraat Bankası Hesap Numaranız Varsa SGK’ya Bildirin başlıklı haber.)

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda yine uygulama değişikliğine gidiyor. 23 Kasım 2016 tarihinde SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ile PTT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik arasında imzalanan protokol uyarınca, iş göremezlik ödenekleri PTT aracılığıyla ödenecek, yani tekrar eskiye dönülecek.

Öte yandan, rapor parasının yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden öğrenilebildiği gibi (Bkz. Rapor Parasının Yatıp Yatmadığı E-Devlet Üzerinden Öğrenilebilecek), SGK sistemde kayıtlı GSM (cep telefonu) numarası olanlara SMS yoluyla da bildirim yapıyor (Bkz. Rapor Parası Yattığında Numarası Kayıtlı Olanlara SMS Gönderilecek.)

Rapor parası uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir? Başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)