Anasayfa / Haber / Sabıka Kaydı İnternet Üzerinden Alınabilecek

Sabıka Kaydı İnternet Üzerinden Alınabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok başvuruda özellikle de iş başvurularında istenen adli sicil yani sabıka kaydı alabilmek için artık adliyeye gitme mecburiyeti bitti.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında imzalanan protokol kapsamında vatandaşlar, “Adli Sicil Belgesini” e-Devlet Kapısı’ndan alabilecekler.

e-Devlet Kapısı’ndan (www.turkiye.gov.tr) alınan adli sicil belgeleri üzerinde güvenlik için barkod numaraları bulunacak. e-Devlet Kapısı kullanıcıları, bu belgeyi çıktı alarak ilgili kurumlarla paylaşabilecekler. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, belge sahibinin T.C. kimlik numarasını ve belge üzerindeki bu barkod numarasını girmek suretiyle adli sicil belgesinin aslını görüntüleyerek doğrulayabilecek.

Ancak, vatandaşların e-Devlet Kapısından alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini doğru olarak girmeleri gerekiyor.

e-Devlet kapısı üzerinden adli sicil belgesi alabilmek için e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı olmak veya e-imza/m-imza sahibi olmak gerekmektedir. e-Devlet kapısı kullanıcısı olmak için ise en yakın PTT merkezlerine gidilerek e-devlet şifresi almak yeterlidir.

Adli sicil belgenizi e-Devlet Kapısı üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi linkinden alabilirsiniz.