Anasayfa / Haber / Sağlık Çalışanlarına da Yıpranma Payı Geliyor

Sağlık Çalışanlarına da Yıpranma Payı Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde belirtilen işyerlerinde ve işlerde çalışanlar adına Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen her 360 gün için yine maddede belirtilen gün sayısı kadar ilave hizmet verilmekte olup, Kanunda fiilî hizmet süresi zammı olarak geçen bu uygulama, itibari hizmet süresi veya yıpranma payı olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulama sayesinde kapsama giren kişiler prim gün sayısını daha erken tamamlamakta, ayrıca emeklilik için doldurulması gereken yaştan da indirim yapılmakta, böylece bu kişiler daha erken emekli olabilmektedir. Bu uygulama kapsamına kimlerin girdiği Yıpranma Payı (İtibari Hizmet Süresi) Kimlere Verilir ? başlıklı yazıda, verilen ilave hizmet süreleri ise İtibari Hizmet Süreleri – Yıpranma Payları – Fiili Hizmet Süresi Zammı tablosunda yer almaktadır.

En son 6385 sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile;

2008 yılı Ekim ayı başından itibaren geçerli olmak üzere;

– Basın ve gazetecilik mesleğinde ve  Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunda Basın Kartı Yönetmeliğine göre basın kartı sahibi olarak çalışanlara,

– Yasama organı üyeleri (milletvekilleri) ile dışarıdan atanan bakanlara,

fiili hizmet (itibari hizmet) süresinden yararlanma hakkı getirilmişti (Bkz. 6385 Sayılı Torba Kanunla Yapılan Düzenlemelerin Ayrıntıları başlıklı yazı).

Öte yandan sağlık çalışanları da uzun zamandır kendilerine de bu imkanın verilmesini istiyorlardı. Bu konudaki müjde Başbakandan geldi.

Sağlık Sen’in Hemşireler Günü Büyük Türkiye Buluşması’na katılan Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, burada yaptığı konuşmada sağlık çalışanlarının yıpranma payına ilişkin “Arkadaşlarıma talimatı vereceğim. 5 yıl hizmeti olanın bir yıl yıpranması olacak” dedi.

Başbakan Erdoğan açıklamasında:

“Sağlık çalışanlarımıza da yıpranma payını getiriyoruz. Sordum ne kadara ne kadar. Dediler ki ‘Beş yıla bir yıl.’ Bunu sendikacınız söyledi. Arkadaşlarıma talimatı vereceğim. Beş yıl hizmeti olanın bir yıl yıpranma payı olacak. Bu meclisin kapanmasına kadar belki yetişmeyebilir ama yeni yasama yılına yetiştireceğiz.” İfadelerini kullandı.