Anasayfa / Haber / SBS Kalktı Sınava Devam

SBS Kalktı Sınava Devam

Sponsorlu Bağlantılar

SBS yani Seviye Belirleme Sınavı öğrencilik döneminde karşılaşılan ilk önemli sınav olduğundan büyük önem arz etmektedir. Çünkü ortaokulu tamamlayan öğrencilerin eğitimlerine devam edecekleri liseler bu sınavdan alacakları puana göre belirlenmekte, bir nevi gelecekleri şekillenmektedir. Hal böyle olunca SBS ile ilgili değişiklikler de toplumun önemli bir kesimini ilgilendirmektedir. Özellikle SBS’nin kaldırılacağı yönünde haberler çıkmaya başladığından beri konu daha da önemli hale geldi.

Nihayet Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, merakla beklenen yeni sistemi açıkladı.

‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş’ adı verilen yeni sisteme göre 8. sınıf öğrencileri bir dönemde 6 olmak üzere yılda 12 merkezi sınava girecek. Sınavlar; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılacak. İki yazılısı olan derslerden ilki, 3 yazılısı olan derslerden de ikincisi merkezî sistemle düzenlenecek. Liselere yerleştirmede sınav ortalamalarının yüzde 70’i, okul başarı puanı ortalamasının ise yüzde 30’u dikkate alınacak.

Yeni sistem aşağıdaki gibi uygulanacak:

• 2013 – 2014 eğitim – öğretim yılından başlayarak altı temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilecek.

• Ortak değerlendirme kapsamında; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri yer alacak.

• Ortak değerlendirmeler, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak.

• Ortak değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günlerde okullar tatil edilecek.

• Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller dışında kendi okullarında girecek.

Yeni sitemle ilgili ayrıntılı bilgiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden (http://www.meb.gov.tr/) ulaşabilirsiniz.