Anasayfa / Haber / SGK 1 Günde Aylık Bağlayacak – 7 Günde Rapor Parasını Ödeyecek

SGK 1 Günde Aylık Bağlayacak – 7 Günde Rapor Parasını Ödeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu Strateji Geliştirme Başkanlığı 2016 Yılı Taşra Performans Hedefleri konulu bir genelge yayımladı.

Genelgede Kurumun taşra birimlerinin (Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinin) bazı Kurum işlemlerini sonuçlandırması hedeflenen süreler yeniden belirlendi, bazı işlem ve uygulamalar için yeni hedefler konuldu. Kurum Başkanlığı daha önce de ALO 170’in bazı işlemleriyle ilgili süreleri belirlemişti. (Bkz. ALO 170’in Çalışma Şartları Yeniden Belirlendi)

Genelgeye göre;

– İcraya intikal eden prim alacaklarının tahsilat oranı yüzde 20 artırılacak.

– Kayıt altına alınan sigortalı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artırılacak, dolayısıyla kayıt dışı istihdam aynı oranda azaltılacak.

– Emekli aylığı bağlanması için gerekli şartları tamamlamasına iki yıl ve daha az süre kalan kişilerin tamamının hizmet bilgileri güncellenecek.

– Emekli aylığı bağlanacak kişiyle ilgili olarak diğer müdürlüklerden gelen hizmet bilgisi talebine, talep tarihinden itibaren ortalama 5 gün içerisinde cevap verilecek.

– İşlem tarihine göre 1 günde emekli aylığı bağlanacak.

– Her 6 ayda bir en az 2 işyeriyle ilgili mahsuplaşma protokolü imzalanacak.

– Ödeme aşamasına gelmiş iş kazası, meslek hastalığı, hastalık, analık halleriyle ilgili rapor paraları ve emzirme ödenekleri ortalama 7 gün içerisinde ödenecek.

– Bütün idari para cezaları yıl içerisinde tahakkuk ettirilecek.

– Sigorta prim teşviklerinden yersiz olarak (hak etmeden) yararlanan tüm işverenlerle ilgili düzeltme işlemleri yapılacak.

– ALO 170’den gelen ihbar ve şikayetlerin tamamı 2 gün gün içerisinde cevaplanacak.

– İşyeri tescil bilgilerinin yüzde 75’i güncellenecek. (isvesosyalguvenlik.com)