Anasayfa / Haber / SGK 6736 Borç Yapılandırmasının Kapsamını Genişletti

SGK 6736 Borç Yapılandırmasının Kapsamını Genişletti

Sponsorlu Bağlantılar

6736 sayılı Kanunla getirilen kapsamlı borç yapılandırması için başvurular halen devam ediyor.

Yapılandırma hakkında ayrıntılı bilgi Yeni Borç Yapılandırmasının Ayrıntıları başlıklı yazımızda yer almaktadır. Eğer Bakanlar Kurulu tarafından süreler uzatılmazsa, yapılandırma için Sosyal Güvenlik Kurumuna GSS borcu dışında borcu olanların 31 Ekim 2016 mesai bitimine kadar, GSS borçlularının ise 31 Aralık 2017 mesai bitimine kadar SGK müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Öte yandan 6736 sayılı Kanunla sadece 30 Haziran 2016 tarihine kadar (bu tarih dâhil) olan borçlar yapılandırma kapsamına alınmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu da uygulamanın ayrıntılarına ilişkin olarak 2016-18 sayılı Genelgeyi yayımlamıştı. Ancak 30 Haziran 2016 veya öncesine ait olmakla beraber; henüz kesinleşmemiş veya işverenlere tebliğ edilmemiş borçlar bulunması, henüz değerlendirilmemiş olan müfettiş ve denetmen raporlarının ya da kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi ve belgeler bulunması ve bunlarından işverenlerle ilgili borç içermesi, buna karşılık işverenlerin bu borçlarla ilgili olarak yapılandırmadan yararlanamama riskinin ortaya çıkması üzerine, Kurum yapılandırmayla ilgili olarak ek bir genelge (2016-22 sayılı Genelge) yayımladı.

Genelge uyarınca, 31 Ekim 2016 (bu tarih dahil) tarihine kadar yapılandırma başvurusunda bulunan işverenlerin/işyerlerinin 2016/Haziran ve önceki aylara ait olup 19 Ağustos 2016 tarihi itibariyle ödenmemiş olan;

-Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının raporlarından,

-Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi/belgelerden,

-Mahkeme kararlarından,

kaynaklanan prim borçların en geç 31 Aralık 2016 tarihine kadar tahakkuk etmiş olması; idari para cezaları ise 31 Aralık 2016 tarihine kadar tebliğ edilmiş olması şartıyla yapılandırma kap samında değerlendirilecek. Yani işverenler bu borçlardan dolayı da yapılandırmadan yararlanabilecek.

Dolayısıyla bu durumda işverenler 30 Haziran 2016 tarihine kadar (bu tarih dâhil) olup henüz hesaplanmamış, tahakkuk ettirilmemiş borçları için başvuru süresinin geçirme riskine karşı önceden dilekçe verebilecek. (isvesosyalguvenlik.com)