Anasayfa / Haber / SGK Artık Öğrenci Belgesi İstemeyecek

SGK Artık Öğrenci Belgesi İstemeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

18 yaşını doldurduktan sonra çocukların anne ve babaları üzerinden belirli bir yaşa kadar sağlık yardımı alabilmeleri için öğrenci olmaları gerekiyor.

Ayrıca erkek çocuklarının da 18 yaşından sonra belirli bir yaşa kadar yetim aylığı almaya devam edebilmeleri için aynı şekilde öğrenci olmaları gerekiyor. (Çocukların sağlık yardımlarından yararlanma şartları ve hangi yaşa kadar yararlanabilecekleri 18 Yaşını Dolduran Çocukların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumu, Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek başlıklı yazılarda belirtilmiştir.) Dolayısıyla 18 yaşını doldurduktan sonra çocukların anne veya babaları üzerinden sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri ve yetim aylığı alabilmeleri için öğrenci olduklarını belgelemeleri, yani Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili müdürlüğüne öğrenci belgesi vermeleri gerekiyordu. Bu da yeterli olmuyordu, öğrenciliğin devam ettiği sürece her eğitim – öğretim yılı başında da yeniden öğrenci belgesi verilmesi gerekiyordu. Aksi taktirde yetim aylığı kesiliyor, sağlıktan yararlanma hakkı askıya alınıyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu birçok konuda olduğu gibi bu konuda da çalışmalar yaptı, yazılım programı hazırladı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile protokol imzaladı, yapılan bu çalışmalar doğrultusunda Kurumun sistemi Yüksek Öğretim Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığının sistemi ile entegre hale getirildi. Artık lise ve dengi öğrenim görenlerle yükseköğrenim görenlerin öğrenim bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından elektronik ortamda alındığından, Kuruma öğrenci belgesi verme uygulaması da sona erdi.

Kurum bu konuda müdürlüklere bir yazı göndererek artık öğrenci belgesi istenmeden işlemlerin sonuçlandırılmasını talimatlandırdı. Sadece elektronik ortamda öğrenim bilgisi alınamayan veya yükseköğrenim gören öğrencilerden güncel öğrenim bilgilerine elektronik ortamda ulaşılamayan kişilerden öğrenci belgesi istenecek. (isvesosyalguvenlik.com)