Anasayfa / Eski Haberler / SGK Başkanı Acar, Özel Hastanelerin İlave Ücret Artışıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

SGK Başkanı Acar, Özel Hastanelerin İlave Ücret Artışıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

Sponsorlu Bağlantılar

Üniversite vakıf hastaneleri ile özel hastanelerin alabilecekleri ilave ücret üst sınırının % 70’den % 90’a çıkarıldığı daha önce belirtilmişti (19/03/2012 tarihli haber). Bu konuda yazılı ve görsel basında bazı haberlerin yer alması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih ACAR, Anadolu Ajansı’na bazı açıklamalar yaptı.

SGK Başkanı Fatih Acar açıklamasında;  özel hastanelerin hastalardan alabileceği ilave ücretlerin üst sınırının yüzde 70’ten yüzde 90’a çıkarılmasıyla ilgili hastaların mağduriyetinin söz konusu olmadığını, bunun üst sınır olduğunu, bütün hastalardan sanki yüzde 90 ilave ücret alınacakmış gibi bir algı oluşturulduğunu, bunun kesinlikle doğru olmadığını ifade etti.

Başkan Acar ayrıca, özel hastanelerin, 2 üyesi SGK, 2 üyesi Sağlık Bakanlığı, 1 üyesi TOBB’dan olmak üzere 5 kişiden oluşan bir komisyon tarafından 5 ayrı kategoriye göre, bin puan üzerinden puanlandırıldığını, hastanelerin puan durumuna göre yüzde 30 ile 90 arasında değişen oranlarda fark ücret alabileceğini, dolayısıyla tüm hastanelerin yüzde 90 oranında fark ücret almasının mümkün olmadığını belirtti.