Anasayfa / Eski Haberler / SGK Bazı İşlemlerde On-Line SMS Yoluyla Bilgilendirme Uygulamasına Başlayacak

SGK Bazı İşlemlerde On-Line SMS Yoluyla Bilgilendirme Uygulamasına Başlayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Halen Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri tarafından yürütülen bazı hizmet ve uygulamalarda ilgililer SMS (cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj) ile bilgilendirilmekte. Ancak bu uygulama sadece bazı hizmetlerle sınırlı olup, ayrıca ilgili müdürlükte çalışan personel tarafından cep telefon numarası tespit edilebilen ilgililere SMS gönderilmesi şeklinde yürütülmekte.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sadece bazı hizmetlerde ve manüel olarak yürütülmekte olan bu SMS uygulamasının; gsm (cep telefonu) numaralarının veri tabanında toplanmasını müteakiben 2012 yılında yaygınlaştırılacağını; Kurum tarafından verilen hizmetlerin vatandaş odaklı hizmet anlayışı gereği etkin, kaliteli ve süratli iletilebilmesi için bu hizmetlerden faydalanmak isteyen işveren, iştirakçi, sigortalı ve hak sahiplerine hizmetlerin SMS ile (ücretsiz) on-line bildirilmesine başlanılacağını duyurdu. SMS ile bildirim, sigortalılığın başlatılması, sigortalılığın sonlandırılması, maaş bağlanması, şahıs ödemeleri, iş göremezlik ödeneği, evlenme yardımı, cenaze ödemeleri, hizmet borçlanması gibi hizmetlerde uygulanacak.

Uygulama kapsamındaki işlemlerin kendisine SMS ile bildirilebilmesi için işveren, iştirakçi, sigortalı ve hak sahiplerinin aşağıda yer alan link adresinden giriş yaparak gsm (cep telefonu) numarasını veritabanına kaydetmesi gerekmektedir. Ancak bu işlem için gsm numarası bilgi girişi yapacak kişi ile mesaj gönderilen cep telefonunun kayıtlı olduğu kişinin aynı T.C. Kimlik numarasına sahip olması, yani belirtilen web adresinden kişilerin kendilerine ait gsm (cep telefonu) numaralarını kayıt etmeleri zorunludur. Ayrıca sistemde her T.C. kimlik numarası ile sadece (1) bir adet gsm numarası kayıt ve güncellemesi yapılabilmektedir. (www.isvesosyalguvenlik.com)

Cep telefonu (gsm) numarası aşağıdaki adresten kaydedilecektir.

http://app2.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp