Anasayfa / Haber / SGK Hukuki İhtilafların Azaltılması İçin Çalıştay Düzenledi

SGK Hukuki İhtilafların Azaltılması İçin Çalıştay Düzenledi

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu Hukuk Müşavirliği tarafından “Sosyal Güvenlik Alanındaki Hukuki İhtilafların Azaltılması ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” konulu çalıştay düzenlendi.

Çalıştay’da yapılan konuşmalarda özetle;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik adına konuşan Müsteşar Fatih Acar, gerçekleştirilen bu toplantının tarihi bir toplantı olduğunu, SGK’nın 75 milyona hizmet veren bir Kurum olduğunu, 75 milyona hizmet veren bir Kurumda hukuki ihtilafların mutlaka olacağını, ihtilafların en aza indirilmesi gerektiğini,  çalıştayda çok önemli kararlar alınacağını ve sorunların en kısa sürede çözüleceğine inandığını” belirterek, “bu süreci olumlu bir şekilde tamamlayabilirsek Türkiye’ye çok daha kaliteli bir sosyal güvenlik hizmetini hep beraber vermiş olacağız, ifadelerini kullandı.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan; Türkiye’de birbirinden farklı mevzuat ve Kurumsal kültüre sahip üç sosyal güvenlik kuruluşunun birleştirildiğini, Kurumun pek çok davada ve icra takibinde taraf olmasının kaçınılmaz olduğunu, bu itilafları en aza indirgemenin hem yargının yükünü hafifleteceğini hem de vatandaş memnuniyeti sağlayacağını, çalıştaya katılan yargı mensuplarının, bürokratların birikim ve deneyimleri ile yol göstermelerini beklediklerini, belirtti.

SGK I. Hukuk Müşaviri Mahmut Özbay; Adalet Bakanlığı ile mutabakat ve işbirliği ile düzenlenen sosyal güvenlik alanındaki hukuki ihtilafların azaltılması ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri çalıştayının kendi açılarından çok önemli olduğunu, Kurumun işlemlerini yerine getirirken, işlemlerin hukuka ve kanunlara uygun olmasını sağlamanın görevi olduğunu,  belirtti.

Çalıştaya ÇSGB Müsteşarı Fatih Acar ve SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın yanı sıra birçok kurum ve kuruluştan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan üst düzey yetkili ve bürokratlar katıldı.