Anasayfa / Haber / SGK İnsansız Hizmet Noktası Görücüye Çıktı

SGK İnsansız Hizmet Noktası Görücüye Çıktı

Sponsorlu Bağlantılar

Vatandaşların sosyal güvenlikle ilgili en çok ihtiyaç duyduğu konularda bilgilendirilmesi ve sorunlarının çözülmesi amacıyla Türkiye genelinde “İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri”nin kurulacağını SGK İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri Kuracak başlıklı haberimizde daha önce duyurmuştuk.

Bu görevi yerine getirecek olan ‘İnsansız Hizmet Noktası’ İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 24 Eylül’de başlayan ve 26 Eylül’e kadar sürecek olan Ict Summit 2013 Bilişim Fuarı’nda kurulan SGK standında görücüye çıktı. Standın açılışını ve ‘İnsansız Hizmet Noktası’nın tanıtımını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın birlikte yaptılar.

Törende konuşan Bakan Çelik, sosyal güvenlik alanında çok yoğun gelişim ve dönüşümün yaşandığını ifade ederek, “Bunu bizzat vatandaşlarımız kendi nazarlarında görmeye başladılar” dedi. Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerinde sunulan hizmet ağına yeni bir halkanın daha ilave edildiğini belirten Bakan Çelik, “Bu da insansız hizmet noktası dediğimiz, SGK hizmetleri ile ilgili vatandaşlarımızın hemen hemen tüm sorularına cevap bulabilecekleri önemli bir yenilik diye konuştu. Türkiye’de 919 ilçenin olduğunu, 468 ilçede Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’nün faaliyette bulunduğunu hatırlatan Bakan Çelik, İnsansız hizmet noktalarıyla yaklaşık 16 milyon vatandaşa yerinde hizmet sunma imkanının yakalandığını ve var olan açığı gidermek için 250 adet insansız hizmet noktasının faaliyete geçeceğini söyledi.

Bakan Çelik konuşmasının ardından SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve beraberindekilerle birlikte İnsansız Hizmet Noktası’nın tanıtım kurdelesini kesti.

Bakan Çelik daha sonra portatif kabine geçerek İnsansız Hizmet Noktası’nın ilk denemesini yaparak, bir vatandaşın hizmet dökümünü aldı.